Published On: 18 Janar, 2016

Akademi Përkujtimore për Avdi Kelmendin

Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë do të jetë sot hapësira ku do të mbahet akademia përkujtimore për atdhetarin Avdi Kelmendi.

Kjo akademi e cila do të filloj nga ora 12:00, po mbahet me rastin e 65 vjetorit të lindjes dhe 20 vjetorin e vdekjes së atdhetarit Avdi Kelmendi.

Kelmendi ka qenë pjesëmarrës i demonstratave të vitit 1968 dhe veprimtar i lëvizjes ilegale. E gjithashtu ka qenë pjesëmarrës edhe në pajtimin e gjaqeve.

 Për këto aktivitete Kelmendi është burgosur në vitin 1979 dhe ka vuajtur pesë vite burgim./KosovaPress/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...