Published On: 27 Dhjetor, 2015

Ahmeti: Maqedonia dështoi në integrimet për shkak të Ukrainës dhe Sirisë

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, partisë qeveritare shqiptare në Maqedoni Ali Ahmeti, tha sot në Kërçovë se vendi ka dështuar të integrohet në NATO dhe BE për shkak të krizës mes Ukrainës dhe Rusisë dhe luftimeve në Siri.

Ahmeti tha se edhe përkundër premtimit të BDI-së se gjatë këtij mandati vendi do të integrohet në strukturat euroatlantike, kriza globale ka bërë që Maqedonia të mos jetë në agjendën e interesimit të forcave të vendosjes.

“Ishte vit i trisht, ishte vit i mbrapshtë, duke filluar që me bojkotin në parlament të opozitës, hapja e konflikteve me përmasa planetare, lufta Rusi-Ukrainë, lufta Siri dhe Iran e spostoi të gjithë vëmendjen e qendrave ndërkombëtare të vendosjes në shuarjen e këtyre rreziqeve të përmasave katastrofave dhe ne si vend ramë nga agjenda e interesimit. Keq për ne po edhe më keq do bëheshe për tërë botën sepse akoma ka kokë krisur e kokë çarë akoma ka butona të armëve bërthamore dhe krahasuar me këto rreziqe problemi ynë sigurisht se ra nga agjenda por jo për të mos i rikthyer në agjendë”, deklaroi Ali Ahmeti në takimin e fundvitit të shtabit zgjedhor të partisë në Kërçovë.

Ahmeti tha se megjithatë çështja e pazgjidhur e emrit, është faktori kyç për mosintegrimin e vendit në NATO.

“Sigurisht që ky vit që vjen do të jetë një vit edhe një herë i përballjes për zgjidhjen e çështjes së emrit të shtetit si një problem kyç për anëtarësimin e vendit tonë në NATO sepse për ne nuk ka nevojë samit të organizohet, mjafton zgjidhja e problemit të emrit dhe marrja e ftesës për anëtarësim që tani hap rrugë për fillim negociatash edhe për anëtarësim në BE”, tha Ahmeti.

Duke folur për zbatimin e marrëveshjes politike mes katër partive më të mëdha parlamentare, asaj të Përzhinës, Ahmeti tha se shtyrja eventuale e zgjedhjeve do të thellonte edhe më tepër krizën politike.

“Ne vlerësojmë se çdo tendencë për të lënduar marrëveshjen e 2 qershorit të arritur mes katër forcave politike, Bashkimit Evropian dhe ShBA-ve, është shkatërrim, minim i marrëveshjes së 2 qershorit. Zgjedhjet e 24 prillit assesi jo vetëm të shtyhen por nuk as nuk duhet menduar që ato të shtyhen se shtyrja e zgjedhjeve të 24 do të thotë t’i hedhësh zjarrit benzinë. Shtyrja e zgjedhjeve do të thotë të destabilizosh vendin. Shtyrja e zgjedhjeve do të thotë krizë e thellë politike, krizë e thellë institucionale”, u liderii BDI-së.

Ai tha se Marrëveshja e Përzhinës është zbatuar thuajse në tërësi, me përjashtim të çështjes që ka të bëjë me mediat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...