Published On: 27 Mars, 2016

Ahmet Krasniqi, u tradhtua në besimin ndaj Adem Demaçit, që po i shërbente Xhavit Halitit

 • Heroi dhe guru nuk janë njësoj (3)

Shkruan: Sefedin Krasniqi

 Ahmeti dhe Dudajevi

Jam unë ai që i kam thënë i pari Ahmet Krasniqit që mund ta ketë fatin e Dudajevit dhe atë në mbrëmjen kur më ka vizituar në Zvicër dhe më ka treguar për Marrëveshjen e Osllos. E di që më ka thënë që detajet do t’i mësoj më vonë, por dy gjëra duhet t’i bëja.

Në tubime me bashkatdhetarë t’i vlerësoj të dy fondet (3 % e Bukoshit dhe Fondin Vendlinja thërret) njësoj. Dhe, sipas marrësheshjes (me Adem Demaçin) të dyja fondet do t’i kontrollojë një Organ që do ta finacojë luftën çlirimtare të Kosovës.

Kolegu i tij që është gjallë (s’do t’ia përmendi emrin kësaj radhe) ka ndërhy në bisedë duke thënë: “Si duket do të lind një Ushtri e Re, sepse UÇK më shumë i përngjan OPÇ-së (Organizata për Çlirimin e Palestinës) me orientime majtiste ruse”. Duke folur e shikonte në sy Ahmetin, sikur kërkonte t’ia miratojë fjalët. Ahmeti uli kokën dhe nuk foli. Po e them për herë të parë se unë kam reaguar duke kundërshtuar dhe iu kam drejtuar Ahmetit me këto fjalë.

– Bacë, ky bashkëbiseduesi jonë e ka keq. Ndërsa, në Osllo ju paskan rrejt. LPK kurrë nuk ia jap askujt paratë e Fondit të vet se edhe ashtu nuk ka çka jep. Pastaj, UÇK nuk është e LPK-së. Edhepse po lëshon komunikata në emër të UÇK-së për aksionet që nuk janë të vetat, në mungesë të një përfaqësusi politik, LPK po i përvetëson aksionet e huaja. Këtë e thash duke u mbështetur në njohiurit që kisha rreth Salih Çekajt dhe grupit të tij. Por, kam vazhduar, nëse shkohet në variantin e themelimit të një Ushtrie të Re do të ketë vrasje në maje të Pramides dhe mund ta kesh fatin e Dudajevit. Bacë, ti gjithqysh ke hy në histori, por nuk dua ta kesh fatin e Dudajevit.

Ra heshtja. Vërejta që fjalët e mia nuk çuan shumë peshë. Fatëkqesësiht, Baca Ahmet i kishte besuar Adem Demaçit, i cili edhe ashtu më vonë u vërtetua që s’kishte gjë në dorë. Kur mori lajmin se ishte vendosur të vritej ministri Ahmet Krasniqi, Dremaçi një ditë para vrasjes shkoi në pushim mjksor për disa ditë. Me këtë rast dua të them edhe një gjë rreth Adem Demaçit, i cili papritmas u gjend në mes dy zjarresh. Nga njëra anë kishte pranuar t’i sherbej Xhavit Halitit dhe shokëve të tij. Por, nëpërmes Demaçit LPK e futi në dorë UÇK-në. Nga ana tjetër, Demaçi kishte pranuar, indirekt, nëpërmes Shoqatës së Oficerëve në Zvicër, propozimin e Xhafer Shatrit që të takohej me Ahmet Krasniqin. Për këtë takim Demaçi e kishte konsultuar edhe Shefqet Jasharin-Strofcin dhe ky ishte garanca më e fortë për Demaçin. Mendoj që qëllimi ka qenë fisnik. Duhej të evitohej përsëritja e epokës së përplasjeve dhe përçarjeve të shqiptarëve të kohës së Jusuf Gërvallës që prodhoi vrasjen e tij, të Bardhit dhe Kadri Zekës. Megjithatë, ishte vonë. Sikur pas demonstratave të vitit 1981, UDB-a që e kishte eksportuar «sherrin» në mes të shqiptarëve në Perëndim, duke ditur rrezikun e një UÇK-je të udhëhequr nga profesioninstë si Ahmet Krasniqi, UDB e kishte eksportuar sherrin në Tiranë që rezultoi në vrasje mes kosovarëve, sidomos pas takimit të famshëm të Kretës.

Bekim Berisha – Abei

Si gazetare me përvojë, e nderuara Zonja, Diana Rexhepi, a ke hulumtuar ndonjëherë kush e përzuri Bekim Berishën nga Drenica? Kush e përzuri nga fshati Açarevë. Sipas dëshmive të Gani Gecit e ka përzënë Rexhep Selimi. A ke hulumtuar ndonjëherë se në ç’rrethana u vra në luftimet në Junik? A mos e tradhtuan dhe e lanë vetëm ata që ia ndalonin edhe Fehmi Lladrovcit hyrjen në Kosovë duke i thënë që nuk po shkon në Kosovë të luftojë, por për të marrë komandën e UÇK-së? Edhe unë e kam admiruar Bekim Berishën dhe Fehmi Lladrovcin, sikur Ahmet Krasniqin dhe Salih Çekajn, jo sepse janë vra, por e di që e kanë pasur përnjëmend çlirimin e Kosovës. Madje, Ahmet Krasniqi, e ka pasur shumë përnjëmend çlirimin e Kosovës, sipas Sabri Maxhunit-Novosella qysh kur është bërë anëtarë i Lëvizjes së Metush Krasniqit të thënë në librin «Rezistenca kosovare në mes dy zjarresh». Ahmet Krasniqi e kishte braktisur APJ-në në vitin 1992 dhe kishte ikur ilegalisht nëpërmes Maqedonisë në Shqipëri te axha i vet Aziz Zhilivoda në Elbasan. Kishte shkuar pikërisht për çlirimin e Kosovës. Ndërsa, në tetor të vitit vitin 1996, në Zvicër, përgatiti punimin shkencor prej tetë faqesh me titull «Për një strategji aktive».

E nderuara, Diana Rexhepi, heronjtë i paskemi të njëjtë, dallojmë vetëm te Guru. Unë nuk kam Guru fetar apo ideologjik as kurrë s’kam pasur. /FUND/ SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-vrasja-e-punetorit-te-bon-vivant-heshtja-dhe-lidhjet-me-kadri-veselin/

http://www.shqiptari.eu/sekseri-i-uck-se-dhe-milionat-e-zhdukura/

http://www.shqiptari.eu/babai-i-agim-ramadanit-ndihej-i-tradhtuar-per-heroizmin-e-te-birit-nga-politikanet-e-deshtuar/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Ramadan Sefedini thotë:

  Këtu s’ka koment po ka trathti fund e krye. Nga dita kur janë prerë rrobat e FARK-ut. E kemi ditur se e kemi një usshtri. Si u banë dy. U kuptua nga fillimi: “Qerrja me dy-biga nuk shkonë”. Dhe…dha shka sot…(?!).

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. diaspora shiptare thotë:

  o xhavit haliti je ne listen shum te zez o zemer prisht se e gjith familja jote do ta shef sherin keto po ta tregojm qeltas ndaq hade edhe niher ne zvicer dhe te tregojn personalisht qfar dobsije ne ket jet ki bo dhe qysh dote perfundoj epoka jote o zemer prisht ti me komplet pdk tande

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...