Published On: 7 Mars, 2016

Agjenti vrasës që kërkon mëshirën e shtetit nëpërmjet intervistës

Një person i dënuar me burgim të përjetshëm në Shqipëri, i shpallur fajtor për vrasjen e dy grave, një nëne bashkë me të bijën e saj 16-vjeçare, më 29 mars të vitit 2001, i quajtur Marjan Rroku, është bërë shkak për një ortek polemikash në mediet në Shqipëri, ku objektiv kryesor është kantautori e moderatori i njohur Ardit Gjebrea.

15 vjet pas vrasjes së Alda Canajt dhe nënës së saj pranë pallatit të sportit “Asllan Rusi“ në Tiranë, ish-agjenti i Shërbimit Informativ Kombëtar(SHIK), Marjan Rroku, ka rrëfyer krimin që tronditi asokohe kryeqytetin shqiptar, shkruan sot Koha Ditore.

I dënuari me burgim të përjetshëm e ka bërë këtë në një intervistë të gjatë me Ardit Gjebrean, në emisionin e së dielës së një jave më parë “E diela shqiptare” në TV Klan në Shqipëri.

Mediat në Tiranë kanë zbuluar se intervista e moderatorit Ardit Gjebrea me vrasësin Marjan Rroku është realizuar një vit më parë, në fillim të 2015-s, dhe është zgjedhur të transmetohet vetëm pak javë pasi ekzekutori bëri kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për të rrëzuar dënimin me burgim të përjetshëm.

Të gjithë që e kanë ndjekur live atë histori kanë qenë tejet të shokuar, sepse një vajzë 16-vjeçare përndiqej prej disa muajsh nga një oficer i shtetit, i cili jo vetëm që e përndiqte, jo vetëm që e kishte keqtrajtuar vajzën, por edhe të atin dhe nënën e saj, andaj ndaj tij ishin bërë edhe 6 denoncime më shkrim në Policinë e Shtetit në Shqipëri për të marrë në mbrojtje vajzën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...