Published On: 11 Janar, 2016

Agani: Presidentja duhet ti merr “frenat” e zgjidhjes së problemit politik në vend

Partia e Drejtësisë, përmes një komunikate, ka thënë se mbështet të drejtën për të protestuar, por, në të njëjtën letër drejtuar mediave gjykon ashpër vandalizmin e një pjese të protestuesve si dhe shkatërrimin e pronës publike dhe private në fund të protestës e cila pat një fillim paqësor.

Aty, kjo parti – që është pjesë e koalicionit parazgjedhor me PDK-në – thekson se opozita aktuale edhe nëse nuk e respekton pozitën aktuale, e ka obligim Kushtetues dhe ligjor që të respektojë organet shtetërore të Republikës së Kosovës.
“Partia e Drejtësisë shpreh keqardhje të thellë për vazhdimin e polarizimit të skajshëm të pozitës dhe opozitës politike dhe shpreh bindjen se kjo mund t’i sjellë dëme të pariparueshme shtetit të ri të Kosovës, që me aq mund dhe sakrifica po e ndërtojmë. Mbështetur në këtë, Partia e Drejtësisë fton Presidenten e Kosovës që urgjentisht të organizojë tryezën e bisedimeve të gjithë spektrit politik të vendit përfshirë kryetarët e të gjitha subjekteve politike të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës, për ta shqyrtuar krizën e krijuar politike dhe për të renditur aktivitetet për tejkalimin e saj”, thuhet në njoftim.
Partia e Drejtësisë konsideron se në këto momente të vështira politike është më se e nevojshme mbështetja e miqve të dëshmuar të Kosovës e përfaqësuesve të pesë shteteve të Quintit për avancimin e proceseve demokratike në vend.
“Si subjekt politik parlamentar i dëshmuar në përpjekjet për ekuilibrimin e skenës politike të vendit, PD qëndron e gatshme të kontribuojë për gjetjen e zgjidhjeve të pranueshme për qytetarët dhe gjithë spektrin politik të vendit. Mbi këto baza PD fton të gjithë spektrin politik që të reflektojë dhe të bëhet pjesë e procesit që afirmon e jo mohon, që ndërton e jo rrënon dhe që ruan dhe qon përpara shtetin tonë të ri-Kosovën e lirë demokratike dhe sovrane, si faktor paqe dhe stabiliteti në Ballkan”, thuhet në njoftim.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. emini thotë:

    Nuk e di nse Partia e Drejtesise a e mbeshtete vandalizmin, hajnine, hipokrizine, krimin e organizuar lidhur me degradimin, kolapsimin e shendetesise publike (mbylljen e Kardiologjise ne QKUK ne favor te klinikave private, sepse keshtu ishte zotuar F.A.) te krytarit te saj Ferid Aganit, qe eshte duke u ndjekur nga Prokuroria speciale pervkrim te organizuar? Mbase jo, sepse kjo nuk eshte parti e drejtesise, eshte parti e servileve, parti e bashibozukeve, parti bolshevike qe kryetarin e saj hipokrit e voton me 99,9%.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...