Published On: 15 Shtator, 2016

Administratorja e Gjykatës Speciale: Proceset gjyqësore fillojnë në pjesën e parë të vitit 2017

Kryeprokurori i Specializuar, amerikani David Schwendiman, gjatë konferencës së sotme në Hagë, nuk ka treguar se kur mund të ngriten aktakuzat ndaj krerëve të UÇK ‘se që dyshohen për krime lufte. Për këtë, më shumë ka dhënë detaje administratorja e Dhomës Speciale (Gjykatës),Fidelma Donlon, e cila ka theksuar se shpreson se proceset gjyqësore do të nisin të zhvillohen gjatë pjesës së parë të vitit 2017.

Agjencia e lajmeve Reuters duke rikujtuar raportin e Këshillit të Europës për Trafikim Ilegal me Organe në Kosovë, shkruan se aty involvohet edhe Presidenti aktual i Kosovës Hashim Thaçi.

Schwendiman ka thënë se nuk merr instruksione nga askush kur është pyetur rreth asaj se ndaj cilit prej figurave të UÇK ‘se mund të ketë aktakuzë.

“ Nuk po flas për kënd dhe kur, nuk dua të flas se kush është në tavolinë e kush jo” ka thënë Schwendimann.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...