Published On: 8 Mars, 2016

Adem Salihaj, Muhaxhiri mendon si komunist

Kryetari i degës së LDK-së në Pejë, Gazmend Muhaxheri, ka pranuar publikisht se ka kërkuar përjashtimin e deputetëve që s’kanë marr pjesë në seancën kur u votua për president Hashim Thaçi, ashtu siç kishte raportuar edhe Gazeta Blic.
Mirëpo deputeti Adem Salihaj, që nuk ishte pjesë e sencës, këtë e quan komunizëm.
Salihaj konsideron se deputetët nuk i nënshtrohen asnjë presioni tjetër, përvec Kushtetutës dhe votës që kanë marr.
“Partia nuk është marr me këtë, por janë disa individë që nuk shohin larg dhe mendojnë se ende është koha e komunizmit dhe duhet t’i përjashtojnë njerëzit, që nuk mendojnë njësoj sikur të tjerët”, ka thënë Salihaj për Indeksonline.
Ai ka thënë se asnjë organ i partisë nuk është marr me përjashtimin e deputetëve.
“Asnjë organ i partisë nuk është marr me këtë çështje sepse vullneti i deputetit është vullnet i qytetarit dhe nuk është i partisë”.
Salihaj ka thënë se deputetët votojnë siç iu thotë ndërgjegjja dhe nuk ka të bëj aspak me udhëzimet e partisë.
“Deputeti ka të drejt që të votoj ashtu siç i thotë ndërgjegjja e tij, dhe askush nuk ka të dejtë të ndikoj në vullnetin deputetit. Këtë ia garanton kushtetuta dhe nuk ka të bëj me parti absolut hiq. Nuk ka lidhje me demokraci të brendshme kjo punë, ka lidhje me demokraci kushtetuese, sepse secili deputet pavarësisht cilës parti i takon ka të drejtë të votoj sipas bindjeve të tij dhe jo sipas të partisë që i takon”, ka thënë Salihaj për Indeksonline.
Kanë qenë 5 deputetë të LDK-së, që nuk kanë marr pjesë në seancën e votimit të Thaçit president, ku kjo ka ngjallur debat në këtë parti.
Fillimisht Vjosa Osmani e ka konfirmuar e para që nuk do të marr pjesë, më pas Anton Quni, Shpejtim Bulliqi, Adem Salihaj dhe Hatim Baxhaku nuk kanë marrë pjesë ne sencë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...