Published On: 26 Janar, 2016

Adem Grabovci i bindur: Thaçi President. Në zgjedhje më 2018!

  • Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci ka hedhur poshtë çdo dilemë rreth kandidimit të zv.Kryeministrit Hashim Thaçi për President, duke e cilësuar këtë çështje si pa alternativë tjetër.

Grabovci, në një prononcim për Gazeta Blic është shprehur i bindur se Thaçi do të bëhet President, në çfarë do rrethane.

“Kandidimi i z.Thaçi për President, është pa alternativë, e padiskutishme dhe shumë e sigurt që Thaçi do të jetë President në mandatin e ardhshëm, në cilin do variant, në qoftë në parlament apo qysh do qoftë, ai do të bëhet President”, ka thënë Grabovci, raporton gazetablic.com

Për kundër asaj që një numër i konsiderueshëm i deputetëve nga LDK-ja, kanë thënë se s’do ta votojnë Thaçin për President, sipas shefit të GP-së së PDK-së, mandati i Presidentit për Thaçin është i sigurt.

“Për vota s’ka dilemë, pa pikë dyshimi”, ka thënë shkurt Grabovci.

Ndërsa, sa i takon kërkesës së bllokut opozitar për zgjedhje, Grabovci ka thënë me ironi se nëse ata s’do t’i kërkonin do të befasohesha, por ato sipas tij ato mbahen pas 2 vjetësh, raporton gazetablic.com

“Opozita bën thirrje për zgjedhje, është normale.  Por, deri në vitin 2018 zgjedhje s’ka, tek atëherë opozita mund të flas për zgjedhje”, ka thënë Adem Grabovci.

Ndryshe, tri partitë opozitare, VV, AAK dhe NISMA, kanë paralajmëruar edhe një protestë gjithëpopullore, e cila pritet të mbahet me 17 shkurt të këtij vitim,për kundërshtimin e dy marrëveshjeve të nënshkruara me Serbinë dhe me Malin e Zi, gjegjësish atë të Asociacionin e Komunave Serbe dhe për atë të Demarkacionin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...