Published On: 18 Janar, 2016

Adem Demaçi a do tu kërkojë ndjesë edhe shqiptarëve për qëndrimet negative ndaj Rugovës

I konsideruar legjendë e gjallë, njeriu në emër të të cilit u burgosën qindra veta, e ndoshta më shumë vetëm pse i besuan disa nga idetë e tij, apo pse e lexuan me dëshirë librin e tij “Gjarpinjtë e gjakut”, Adem DemaçI ndodhet para një krize të rëndë shëndetësore.

Nuk është hera e parë që ai shtrihet në spital në javët e fundit. Por, duke e parë gjendjen e tij të rënduar, që në natën e të shtunës kur ishte shtrirë, kollitja me gjak dhe simptoma të tjera si shenja të sëmundjeve të rënda, ka shqetësuar mijëra e mijëra mbështetës të tij. Njëkohësisht shumë lexues kanë folur publikisht duke pyetur se nëse Adem Demaçi, nuk do të largohej nga kjo botë pa ndryshuar qëndrim ndaj presidentit Ibrahim Rugova.

Adem Demaçi, 80 vjeçar, pyesin qytetarët se nëse do të reflektojë në pleqërinë e thellë dhe të rënduar si duket nga sëmundja, që nuk është bërë publike, dhe që të kërkojë ndjesë për qëndrimet e gabuara ndaj presidentit Ibrahim Rugova, aq sa nuk shkoi as në nderimet e fundit dhe as për ti bërë homazhe Rugovës.

Nga të gjitha gjërat, thuaja të ndryshme, Demaçi e ka të përbashkët me Rugovën vetëm një titull, fitues të Çmimit “Saharov”.

Përkundër nderimit të jashtëzakonshëm nga Rugova, Demaçi vazhdoi që ta injoronte dhe të përpiqej ta blasfemonte, pavarësisht se Rugova e futi në Lidhjen e Shkrimtarëve, dhe madje edhe gjatë luftës në selinë e saj, ai i mbante konferencat për shtyp.

Përkundër insistimit të shumë miqve, Demaçi nuk kishte treguar kuroja që të pajtohej me Rugovën edhe në kohët më të vështira për Kosovën dhe shqiptarët.

Duke pretenduar të mbetej i pandryshueshëm në konceptet e tij, edhe pse nuk ka një figurë tjetër publike, të rëndësishme, që aq shpesh dhe aq shumë sa ai ti ndërronte qëndrimet politike dhe zgjidhjet. Në një mënyrë ai u bë përgjegjës që bombardimet e NATO-s të shtyheshin për disa muaj, pasi ai ishte kategorik që të mos nënshkruhej Marrëveshja e Rambujesë. Vonesa të cilat sollën ngjarje edhe më dramatike, duke i dhënë kohë ushtrisë serbe dhe forcave tjera të kamufloheshin, dhe që të rezistonin më shumë ndaj sulmeve ajrore të NATO-s, të cilat zgjatën 78 ditë. Zgjatja e rezistencës serbe ndaj NATO-s, nënkuptonte më shumë dhunë ndaj shqiptarëve.

Paradoksalisht me tezën e tij se Marrëveshja e Rambujesë do të ishte e dëmshme për Kosovën, e cila ishte parakusht për ndërhyrjen e NATO-s me gjithë të metat, Demaçi artikulonte një ide të re, se nuk dihet nga ku dhe kush e kishte origjinën, që të krijohej Ballkania, një konfederatë apo federatë ballkanike, pra ku do të ishin shqiptarët, serbët, malazezët dhe ndonjë vend tjetër, si Maqedonia e Bosnja.

Demaçi po ashtu në fund e pranoi planin e Ahtisarit dhe marrëveshjet në Bruksel, këtyre herave kuptohet, për shkak se tashmë e majta ishte faktor vendosës, veçanërisht PDK-ja, e cila së fundi është konvertuar me dokumente formale në parti të djathtë!

Një gjë, që bie në sy nga figura të së majtës së dikurshme LPK-së, dhe njerëz tashmë të diskredituar, për shkak të dyshimeve të bazuara dhe të akuzave, po mundohen që të dalin nga kriza e tyre, duke pozuar dhe duke e keqpërdorur gjendjen shëndetësore të Demaçit. Këtë e ka bërë më parë Azem Syla deputetë i Kuvendit të Kosovës, dhe që dyshohet se ndër të parët do të jetë që do të arrestohet dhe ti dorëzohet drejtësisë, përkatësisht Gjykatës speciale, funksionalizimi i së cilës pret ratifikimin e marrëveshjes me Holandën, e cila tashmë e ka pranuar kërkesën që selia e kësaj gjykate të jetë në Hagë, dhe ka vënë në dispozicion edhe objektet e nevojshme. / Shqiptari.eu

Azem Syla duke u shtirë si i dashur dhe humanist!

Azem Syla duke u shtirë si i dashur dhe humanist!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. L.mali thotë:

  Azem Syla krimineli i cili kërkonte nga Zahir Pajaziti që ta vriste Dr.Ibrahim Rugovën, si duket i zhytur në krime dhe mashtrime po shon tek Adem zeza siç e ka përshkruar autori i artikullit, po një është e ve¨rtetë:Se kurfar gjykatae të mos formohet, Azem Syla gjykimit për poshtersina e krime që ka bërë si shtisë dhe bashkë me Adem zezen, pasojat ipo i vuan Kosova sepse soi i Adem Zezes ne bashkëveprim me të njejtit sojë si Azem Syla kanë marrë pushtetin në Kosovë dhe është kjo gjendje para shkatrrimit total të Kosovës, veprër e LPK-istave me neë krye Adem zezen,Azem Sylen Xhavit Halitin ,Hashim Brijen, Adem Grabovcin e kallan kusuri bashk me tibnzakun Kadri Veseli, e rjepen Kosovën me udhëzimet e Qosiit-alias Rexhepi
  Qosjen dhe sigurimcat e Shipnisë si Koço danaj etj Ademi e din vet se si ka qendrue ne burgjet e Serbisë, dhe te tjeret kanë perjtue tmerrin ne emrin e tij e ky asnjë shuplak kurrë se ka marrë.Kjo është një e vertetë prandaj ju thonte vllazen shkieve e amanetine tij po e kryen tash Hashimi ma i miri i tij se ja kapas sigurue kerrin, shoferin e pagen Adem zezes se donte ta zhbinte nga jeta Rugoven, Ky e Rexhep Qosja janë dy smirëzi, shpirt shitur e inatzi e karrjerista dhe urrejtjen e kanë në shpirt e sidomos ndaj të madhit Rugova.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(2)
 2. SADAT FEJZA thotë:

  besoje qe do ti kerkoje falje tani te Ndjerit Presidentit historik Ibrahim Rugoves sepse nuk do ti del shpirti ket e theme me pergjegjesi te plot sepse ky ka qen mesuesi i thaqit mbas luftes ,ky eshte qe e trathetoi shokun ma te ngushte z,Albin Kurtin ,ky ishte kur ishin bisedimet ne Rambuje ne vitin 99 iku dhe u shtrie ne spitalin e lubljanes ,keshtu qe me gjthe rrespektin qe kam ndaj ,Demaqit duhet te kerkoje falje publike dhe para se te ndrroje jet te shkoje edhe te vari i te madht dhe te pavdekshmit z,IBRAHIM RUGOVA
  z,Demaqi i uroje sherim sa me te shpejte dhe kthimin ne gjirin familjare rrespekt.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...