Published On: 5 Mars, 2016

Abrashi: Qeveria serbe të distancohet nga sulmi i mbrëmshëm kundër shoferit kosovar

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës dhe ministri kosovar, Arban Abrashi, ka thënë se sulmet si ai i mbrëmshmi i disa serbëve ndaj një automjeti me shoferë kosovar janë krejtësisht të papranueshme dhe Qeveria e Serbisë duhet të distancohet menjëherë nga këto akte, njofton Klan Kosova.

Abrashi ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se “Qeveria e Republikës së Kosovës do të kërkojë me insistim nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë presion mbi autoritetet serbe që me veprimet e tyre të mos jenë shkaktarë të tensioneve dhe veprimeve të dhunshme e joligjore”.

“Sipas informacioneve në disa media, mbrëmë në Krushevc të Serbisë, një grup serbësh kanë sulmuar me mjete të forta një vozitës kosovar të një automjeti transportues”, ka shkruar Abrashi.

“Ky sulm i ulët kriminal, i kryer siç është thënë në shenjë hakmarrje ndaj Lëvizjes Vetëvendosje, është i papranueshëm dhe autoritetet e atjeshme duhet që sa më parë të identifikojnë dhe nxjerrin para drejtësisë ato grupe banditësh që kryejnë akte të tilla ndaj qytetarëve të Republikës së Kosovës”.

“Veprimet e tilla kriminale, nga kushdo dhe kudo që ato kryhen, janë të patolerueshme, andaj Qeveria e Serbisë, duhet që sa më parë të distancohet nga veprimet të cilat po nxisin akte të tilla, siç është pengimi i qarkullimit të librave shkollorë dhe plotë veprimeve të tjera në shpërpushje me marrëveshjet e arritura si dhe me frymën dhe vlerat demokratike perëndimore”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...