Published On: 11 Korrik, 2016

Abrashi opozitës: I gënjyet qytetarët dhe i privuat nga udhëtimi pa viza

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi thotë se opozita, në pamundësi që të takohet me zyrtarë të lartë ndërkombëtarë, po tenton të manipulojë opinionin publik sa i përket çështjes së demarkacionit.
Ai thotë se opozita ka tentuar që të manipulojë edhe qëndrimin e presidentit të SHBA’së Barack Obama për demarkacionin dhe të keqinterpretojë deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit, shkruan Gazeta Express.

“Në pamundësi që të takohen me zyrtarë ndërkombëtarë për shkak të veprimeve të tyre kundër-institucionale, përfaqësuesit e opozitës po tentojnë të manipulojnë me opinionin publik”.

“Ata u përpoqën të manipulojnë me qëndrimin afirmativ të Presidentit Obama për demarkacionin të shtatorit 2015 si dhe synuan ta keqinterpretojnë deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit të dhjetorit 2015 e cila thotë qartë se kufijtë e përshkruar në vitin 2008 përputhen në hollësi me kufirin e propozuar në vitin 2015”, shkruan në facebook, Abrashi.

Ministri Abrashi thotë se Ndihmës Sekretarja e Shtetit Victoria Nuland, dje përundimisht qartësoi se debati rreth demarkacionit “është artificial dhe i sajuar.

“Sikur mos t’iu mjaftonin këto deklarata “ekspertëve” opozitarë, dje, Ndihmës Sekretarja e Shtetit, Nuland e qartësoi përfundimisht për të gjithë se debati rreth demarkacionit është artificial dhe i sajuar! “Ne jemi mbështetës të fuqishëm të marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi sepse kjo është çështje e sovranitetit për Kosovën. Vendeve sovrane u duhen kufij stabil dhe të sigurt. Është diçka që duhet ta bëni për të ardhmen tuaj. Sinqerisht, nga këndvështrimi ynë, i tërë ky debat rreth kësaj çështjeje është relativisht artificial. Është problem i sajuar dhe sinqerisht, ne dëshirojmë ta shohim Kosovën duke pasur mundësi për integrim më të thellë në Evropë’”, shkruan Abrashi.

Sipas tij, Qeveria e Kosovës ka qenë vazhdimisht e hapur për dialog me opozitën dhe është e gatshme që të shqyrtojë argumentet e opozitës për demarkacionin.

Ai porositë opozitarët që të mos gënjejnë as vetën e as qytetarët, pasi sipas tij “SHBA’të mbështesin marrëveshjen e demarkacionit dhe që ajo duhet të kryhet gjatë kësaj vere.

“Qeveria e Kosovës ka qenë vazhdimisht e hapur për dialog me opozitën dhe e gatshme për të shqyrtuar argumentet e opozitës rreth demarkacionit. Tashmë është e qartë se për këtë opozitë më i rëndësishëm ka qenë privimi i qytetarëve të Kosovës nga lëvizja e lirë në Evropë në emër të një kauze të rrejshme sesa zgjidhja e problemeve dhe integrimi i vendit në BE”.

“Pra, mos e gënjeni veten dhe qytetarët, SHBA-të e mbështesin marrëveshjen e demarkacionit dhe që ajo të kryhet gjatë kësaj vere. Pikë!”, thotë Abrashi

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...