Published On: 22 Shkurt, 2016

AAK thotë se nuk ka hequr dorë nga kauzat opozitare

  • Dy propozimet e Ramush Haradinajt për institucionet e Kosovës: transformimin e FSK’së në Ushtri dhe themelimin e Byrosë Nacionale të Hetimeve, vlejnë për institucionet që do të krijoheshin pas zgjedhjeve të reja në vend.

Kreu i AAK’së, i dorëhequr nga funksioni i Deputetit, nuk po sinjalizon kthimin në institucione e as shkëputje nga “opozita e bashkuar” kur dha dy propozime për institucionet vendore.

Në fakt, sipas zëdhënësit të Ramush Haradinajt, këto dy propozime vlejnë vetëm për institucionet shtetërore të cilat do të vinin pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

“Fjala është për institucionet që do të krijoheshin pas zgjedhjeve”, ka sqaruar për Gazetën Express, Muharrem Nitaj.

Sipas tij, AAK’ja do të vazhdojë bashkëpunimin me VV’në dhe NISMA’n që si opozitë të kundërshtojnë në çfarëdo forme zhvillimet dhe marrëveshjet e fundit politike. Kjo, thotë ai, u diskutua edhe në mbledhjen e sotme të kryesisë me kryetaret e degëve të kësaj partie.

“Është diskutuar për mundësinë e protestave të vazhdueshme deri në zgjidhjen e krizës politike”, ka treguar zëdhënësi Nitaj.

Ndrysh, mediat të ndryshme, të hënën, kanë raportuar se opozita VV-AAK-NISMA, nga mesi i kësaj jave, do të ketë qasje të re protestuese ndaj Qeverisë së Kosovës.

Sipas këtyre raportimeve, forma e kundërshtimit të bllokut opozitarë lidhur me dy marrëveshjet e Qeverisë së Kosovës me Serbinë dhe Malin e Zi, dhe kërkesa për dorëheqje të qeverisë, nga ora 14:00 e ditës së nesërme eventualisht pasnesër, do të marrë një formë “artistike”, përcjell Gazeta Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...