Published On: 4 Prill, 2016

AAK: Thaçi nuk përmbush kriterin kryesor për President

Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese lidhur me kërkesën për zgjedhjen e Hashim Thaçit president të vendit, AAK ka publikuar një kumtesë zyrtare, transmeton Koha.net.

AAK e ka kundërshtuar votimin e Hashim Thaçit president, me veprime të njohura që në ditën e votimit të tij, janë shoqëruar edhe me kundërshtim mjaft të ashpër në Kuvend, por edhe me protesta në rrugë.

Ne konsiderojmë se Hashim Thaçi nuk e përmbush kriterin kryesor për president i vendit, që është të qenit faktor i unitetit.

Ne po ashtu konsiderojmë së edhe votimi i tij, është bërë edhe në kundërshtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe besojmë se vendimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese nuk është i drejt.

Për sa i përket një veprimi të përbashkët opozitar në ditën e betimit të Presidentit, deri me tash nuk pasur një diskutim apo vendim për këtë çështje.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Sorge thotë:

    Nuk ka asnje politikan me te sinqert qe ta meritoj kete vend si president pervec Hashim Thacit Pershendes te gjithe ata qe e mbeshteten dhe e mbeshtesin.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...