Published On: 18 Dhjetor, 2015

AAK: Qeveria të japë përgjegjësi për kriteret e papërmbushura

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për medie ku ka vlerësuar raportin e BE-së për liberalizimin e vizave si raport negativ.

“Tetë kriteret e papërmbushura nga ana e Qeverisë së Kosovës, dhe të nënvizuara nga Komisioni Evropian, në mënyrë që Kosova ta marrë dritën jeshile për liberalizimin e vizave, janë kritere serioze dhe vështirë të realizueshme me këtë qeverisje të papërgjegjshme”, thuhet nga AAK, transmeton Koha.net.

Nga AAK më tej thuhet se përpjekjet e Qeverisë së Kosovës që Raportin e Komisionit Evropian për plotësimin e kritereve për liberalizim, ta paraqesë si fitore të saj, janë të papranueshme dhe tallje me opinionin publik.

“Qeveria e Kosovës duhet të japë përgjegjësi se pse i ka ndodhur që nga tetë kriteret e papërmbushura, tri të jenë nga sfera e korrupsionit dhe krimit të organizuar”, potencohet nga AAK.

Në fakt kriteret e papërmbushura, sipas AAK-së, ka vite që kanë qenë kërkesë dhe rekomandim i Komisionit Evropian, dhe është e mundur që ato, me këtë qeveri, të përsëritën në pakufi.

“AAK, kërkon që Qeveria e Kosovës të marrë përgjegjësinë për kriteret e papërmbushura, t’i gjejë njerëzit përgjegjës dhe ndaj tyre të marrë mase, si dhe t’i shtrohet punës në përmbushjen e obligimeve që ka marrë. Duke filluar nga luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar në radhët e veta fillimisht, e më pastaj t’i adresojë edhe çështjet tjera, siç është azilkërkimi, menaxhimi i kufijve, lëvizja e lirë e kështu me radhë. Qeveria është fajtore pse populli i Kosovës akoma nuk e ka marrë liberalizimin e vizave e jo Bashkimi Evropian.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...