Published On: 9 Maj, 2016

AAK-Nisma: Protesta e 14 majit, jetike për rrëzimin e Qeverisë

Në degën e Nismës për Kosovën në Prizren është mbajtur takimi i përbashkët i strukturave të tri subjekteve politike në Prizren, Nismës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Bashkimit Demokratik të Zafir Berishës, e cila para pak ditësh bëri koalicion me Vetëvendosjen në këtë qytet.

“Ky takim kishte për qëllim koordinimin e përbashkët të aktiviteteve për protestën e 14 Majit, e cila do të mbahet në Prishtinë”, thuhet në njoftimin e Nismës.

“Nuk ka dyshim se protesta e 14 Majit do të jetë tejet masive, ngase në Kosovë ka shumë arsye për të protestuar dhe se qytetarit të Kosovës, i ka mbetur vetëm protesta si mjet për të kundërshtuar marrëveshjet tashmë tejet të dëmshme, siç janë Asociacioni dhe Demarkacioni”, thuhet më tej në këtë njoftim.

Nisma thotë se “në këtë protestë definitivisht do të kërkohet edhe dorëheqja e kësaj qeverie antikushtetuese, e cila në kontinuitet po dëmton dhe cenon interesat e vendit”.

“Në këtë takim u potencua se, qytetarët e Republikës së Kosovës nuk duhet ta konsiderojnë protestën e 14 majit si rutinore, porse duhet të konsiderojnë si jetike për rrëzimin qeverisë PDK-LDK-Lista Sërbska, koalicion ky që Kosovën tashmë e ka dërguar buzë gremine”, thuhet në njoftim.

“Andaj nga këtu bëjmë thirrje për pjesëmarrje sa më masive në protestën civile dhe paqësore që do të mbahet me 14 Maj në Prishtinë, të gjithë atyre që janë bashkëpunues të kësaj ndërmarrjeje politike, të gjithë qytetarëve Prizrenas dhe më gjerë. Bashkohuni rreth karvanit të fitores, fitore kjo që do të vjen përmes boshtit fitues Nisma-AAK”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...