Published On: 31 Janar, 2016

A u përhap viursi Zika nga mushkonjat e modifikuara gjenetikisht në Brazil?

Shpërthimi i Virusit Zika që aktualisht ështëpërhapur në Kontinentin Amerikën mund të jetë qenë shkaktuar nga lirimi i mushkonjave të modifikuara gjenetikisht në vitin 2012, thonë kritikët.

Insektet janë modifikuar nga ekspertët e bioteknologjisë për të luftuar përhapjen e etheve tropikale dhe sëmundje të tjera që u përhapën në popullsinë e përgjithshme të Brazilit në vitin 2012.

Por kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tani është mbledhur në Gjenevë për të diskutuar dëshpërimisht rreth kurës për virusin Zika, kanë dalë edhe spekulimet e para në lidhje me shkakun e këtij shpërthimi të papritur.

Virusi Zika u zbulua së pari në vitin 1950, por përshkallëzimi i kohëve të fundit është alarmues, pasi po shkakton defekte në lindje dhe një sërë problemesh shëndetësore në Amerikën Jugore dhe Qendrore.

Rastet e para janë raportuar në Brazil majin e kaluar dhe deri tani mendohet se 1.5 milion njerëz janë prekur nga virusi që përhapet nga mushkonjat endemike në Amerikën Latine.

Aedes Aegypti mosquitos

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...