Published On: 2 Tetor, 2016

A SPIUNOJNË TË VDEKURIT

Shkruan: Sefedin Krasniqi

Për ta evituar një shtrenjtim bilete të aeroplanit, disa muaj para ditës së nisjes e blen biletën me çmim të lirë dhe fare s’e di a do të bëhen punët apo do ta lejojë shëndeti të udhëtosh. Gjeja e dytë që bënë, planifikon se kë do ta takosh veç familjes që edhe po deshe s’mund ta votosh. Vjen dita dhe nga cilido kënd i Evropës për 3 orë mbërrin në Aeroportin Adem Jashari. I gëzuar duke zbritur shkallëve të aeroplanit, ndez celularin dhe pret të paraqitet rrjeti për të dërguar një SMS që ke mbërri mirë. Pas pak minutave ndodhesh në hollin e aeroportit, aty ku fillon mbretëria e policëve të ngathtë, që lënë përshtypjen që bëjnë qëllimshëm një kontroll sikur donë të thonë, «po ç’dreqin keni ardhur dhe na nxirrni punë » ! Hijerëndë, të ngathtë dhe të gatshëm të qortojnë për imtësira. Sidomos, ai polici i cili mban rend, fare panevojshëm sepse askush nuk shtyhet askush nuk kalon pa rend. Pas 30 a 45 minutave, ndonjëherë një orë, kalon doganën. Takohesh me njerëzit tu, ofshan dy a tre herë dhe i «harron» të gjitha.

As dëshmorët as betejat s’i kemi të njëjta

Sapo mbërrin në shtëpi, banesë fillon me SMS dhe i lajmëron të gjithë ata që i do por për shumicën e tyre s’e di kurrë se a të donë edhe pse bëhen që shpirti i lëshon për ty. Zgjedh ndonjërin që të pëlqen më shumë apo që ke ndonjë punë me të dhe cakton takimin në një kafene, restorant. Nuk është me rëndësi, por dihet që në fund të ndejës i paguan të gjitha ti dhe jo vetëm njëherë, por vazhdimisht. Kjo është futur në mentalitetin e të gjithëve, sepse ti je njeri që vjen nga Diaspora!

Gjatë ndejës me familjarin, mikun apo dashamirin tënde, ti nuk i fton, por habitesh sesi mbushet tavolina me persona tjerë që ti herë i njeh, e shpesh fare. Ndizet muhabeti. Secili filozofon në mënyrën e vet. E thërrasin njëri-tjetrin «komandant». Hëm, thua vetëmeveti, athua ku kanë luftuar këta? Sa beteja kanë udhëhequr e sa i kanë fituar. Sa vjeç ishin kur ndodhi lufta? Ende s’paska mbaruar lufta!? Dalëngadalë, vëren se dëshmorët tu, nuk janë edhe të tyre dhe anasjelltas.
Komandantët tu nuk janë edhe të tyre. Edhe UÇK e jotja, nuk edhe e tyre! Të mos flasim për këngëtarë apo artistë. Më tragjikja është kur e kupton se patriotët tu, janë tradhtarët e tyre dhe anasjelltas. Në këtë ambient të trishtë, ti vendos të heshtësh, por nuk të lënë. Dhe kjo është pjesa më e sfiduese. Fillojnë pyetjet dhe inspektimi për të zbuluar «me kon je ti». Nëse di të rezistosh në këto pyetje dhe shpreh neutralitet acarohen. Nëse rrëshqet dhe bien në kurthin e tyre dhe flet për X personin, mos u habit nëse nga NY (ta zëmë) i njëjti person të dërgon një SMS dhe të pyet, « si po kalon në KS » !? Në vend se t’i përgjigjesh X-it, i shikon ngadalë e pa emocione të pranishmit dhe thua, cili është spiuni këtu? Këtë inspektim të kujdesshëm ta ndërpren tjetri «edhe unë deshta me ta bo ni pytje». As pyetja e tretë nuk mungon, e tjera në vazhdim dhe e ndien veten sikur në një stacion policie. Hajde punë o dreq…

Një shoqëri ku secili spiunin dhe është i spiunuar

Ende pa mbaruar ndeja apo në ditët në vazhdim, takohesh si pahiri prapë me ata njerëz dhe secili të flet e spiunon për tjetrin ; «po të thom veç ty, por filani punon për SHIK dhe është i gjuajtur në filan partinë. Dhe ky filani tjetër, të nesërmen të takon dhe të thotë, «a e pe, ai çfarë pyetje të boni»? «Mbaje për veti se punon për SHIK dhe është i gjuajtur në atë apo këtë parti». Ata më të guximshmit, pa ngurrim të thonë, se punojnë për MI6, TIK-a apo CIA! Madje t’i tregojnë edhe shenjat dalluese dhe sikur donë me të çmend nga frika apo nga fuqia e tyre prej spiuni dhe t’i tregojnë haptas. Më besoni, secili e spiunon tjetrin dhe është i spiunuar nga tjetri dhe gjithë ditën rrinë e pinë bashkë me një kafene , siç më tha njëri, dhe ua paguajnë shërbimet inteligjente, apo nëse vërtetë kanë angazhuar njerëz të tillë, do t’i quaja shërbime budallaqe! Ky i njëjti person që më tregoi historinë e bredhësve të rrugëve dhe restoranteve se këto shenja dalluese i blejnë në Shqipëri për një grusht lekë.

I ndodhur në mesin e këtyre krijesave narcizoide, të shkon mendja të pyesësh a thua a spiunojnë të vdekurit? A bëjnë edhe ata konspiracion? Të shkon mendja si të hysh në kontakt me ta për të parë si janë t’organizuar. Por me cilën kategori, me të afërmit, ata që të janë dukur më të drejtë, apo dëshmorët si kategori më pak hileqare. Vendos ta pyes një kushëri timin që shpesh më ka bërë të qeshem me batutat e tij.

I dërgoj një pyetje me SMS

« Unë kam ndërruar mendimin për dëshmorët Bac»! «Veç Avdylin e Muslisë e njoh për dëshmor nga Zhilivoda». Groteske, por ky është mendimi i tij.

Them, dikush sigurisht ia ka plasur zemrën edhe këtij! Si shakaxhi që është, kushëriri im, nuk më habiti shumë edhe pse Avdyli Muslisë ishte një burrë me të meta psikike me një shkalle të theksuar. I ndjeri, madje as nuk dëgjonte dhe fliste vetëmeveti me zë të lartë. Të folmen e tij nuk ia kuptonim kurrë dhe askush. Nuk dinim, a na shante, na gjykonte apo ndoshta na uronte. Kur vërente se nuk e kuptonim qeshte me zë. Më 22 shtator 1998, herët në mëngjes, pa zbardhur drita, kriminelët serbë e kishin sulmuar Zhilivodën duke granatuar me artileri të rëndë dhe e kishin bërë «pirinishan», siç thoshte, i ndjeri, axha Alush. Asnjë shtëpi nuk kishte rezistuar. Banorët duke ikur iu kishin qepur Lugut të Ahishtes dhe Rrezes së Kishës. Kur kishin dalur në maje të Çiçavicës (Qyqyvicës), te Vorri Hoxhes dhe kishin menduar se shpëtuan, kriminelët tjerë serbë i kishin sulmuar me të njëjtat mjete nga Ferronikeli i Drenasit.

Qëndresa e Avdylit

Vetëm Avdyli Muslisë s’kishte lëvizur këmbën. I pa armatosur, me një cigare të dredhur në buzë, në mënyrë madhështore iu kishte dalur përpara kriminelëve serbë. U kishte folur me zë dhe kishte qeshur fortë, si zakonisht. Kriminelët ishin ndier të ofenduar, të tallur dhe të ngacmuar nga kjo « rezistencë » e Avdylit dhe askush s’e di sa kriminelë e sa plumba të kallashit kishin zbrazur mbi trupin e tij. Ia kishin bërë trupin shoshë! Serbët kishin treguar se nuk e durojnë turpërimin e tyre. Por, as Avdyli s’ishte dorëzuar. Kishte folur dhe qeshur heroikisht dhe ra heroikisht për “çështjen kombëtare”, siç më tha në SMS tjetër, kushëriri im! Ky është versioni që kam dëgjuar. Ndoshta, versioni i vërtetë i vrasjes së Avdylit të Muslisë është tjetër. Tash u gjenda para një dileme të madhe. Thash vetëmeveti, nëse Avdyli nuk është dorëzuar para kriminelëve serbë, atëherë pse do të pranonte të rrëfehet para meje në mënyrë paqësore dhe të më tregojë, a spiunojnë të vdekurit ? Kur të shkoj në Kosovë do t’ia blej një kurorë dhe do t’ia stolisi varrin. Ndjesë pastë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...