Published On: 26 Dhjetor, 2015

A po i vijnë ditët e “errëta” Hashim Thaçit!

Hashim Thaçi, pas shtatë vjet në krye të ekzekutivit, “detyrohet” që të bie në pozitën e ministrit të Punëve të Jashtme, dhe atë pas 5 muajsh krize politike që e kishte “kapluar” Kosovën, ku asnjë parti politike nuk dëshironte të hynte në koalicion me PDK-në, pavarësisht pse doli partia e parë nga zgjedhjet. Por, pozita e re e Hashim Thaçit, i cili është një anglishtfolës i dobët, doli të jetë një “arrë e fortë”, raporton Gazeta Blic.

Për 400 ditë prej se ish- udhëheqësi politik i UÇK-së ka ardhur në krye të diplomicsë kosovare, politika e jashtme ka hyrë në një fazë të “errët”. Për më shumë se një vit, Kosovën e ka njohur vetëm një shtet anëtar i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, dhe një tjetër vend, i cili nuk është anëtar i kësaj organizate botërore.

Thaçi do të mbahet në mend si ministri i Jashtëm më i dobët që e ka njohur historia më e re e Kosovës. Në bazë të statistikave, krahasuar me dy ish- ministrat tjerë, Skender Hyseni e Enver Hoxhaj, Hashim Thaçi është shumë larg shifrave të tyre, sa i përket numrit të njohjeve, raporton Gazeta Blic.

Kosova përpos që dështoi në shtimin e njohjeve të reja gjatë kohës që Ministria e Punëve të Jashtme udhëhiqet nga Hashim Thaçi, dështimi më i madh që do të mbahet në mend për një kohë të gjatë, është ai i anëtarësimit në UNESCO.

Ndonëse Hashim Thaçi e prezantoi si sukses dështimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO, Gazeta Blic kishte raportuar se shefi i diplomacisë kosovare krye në vete dhe pa mbështetjen e miqve ndërkombëtareë, të cilët i sugjeruan që të pritet, vendosi që Kosova të aplikoj për t’u anëtarësuar në këtë mekanizëm , që si synim të vetëm kishte marrjen e një krediti të madh në rrugën e tij drejt postit të presidentit.

Dhe dështimi i tretë gjatë kësaj periudhe 1 vjeçare e Hashim Thaçit, është dështimi i marrjes së liberalizimit të vizave.

U premtua se liberalizimi do të ndodhë përgjatë vitit 2015, por Bashkimi Evropian na dha raport negativ sa i përket heqjes së regjimit të vizave për Kosovën.

Vjosa Osmani: Me këto dështime, Hashim Thaçi s’mund të jetë president

vjosa

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani në një deklaratë të dhënë për Gazetën Blic konsideron se vitit 2015 është një vit i dështuar për Politikën e Jashtme.

“Ky është një vit i dështuar i politikës së jashtme të Kosovës si në aspektin shumëpalësh ashtu edhe atë dypalësh. Ajo vazhdoi të jetë reaktive në procese të rëndësishme. Në aspektin shumëpalësh, dështimi në UNESCO tregoi se sa joserioze ka qenë strategjia për të arritur anëtarësim në këtë organizatë”, ka thënë Osmani.

Sipas saj, lufta për merita dhe egoizmi i treguar përgjatë procesit të anetarësimit në UNESCO nga protagonistët e MPJ-së tregoi qysh në fillim se ky qëllim është vështirë i arritshëm. Për më shumë, sipas saj, mosanëtarësimi në UNESCO krijoi një precedent shumë të rrezikshëm për anëtarësimin e Kosovës në organizatat e tjera si Këshilli i Evropës, Organizata Botërore e Shëndetësisë, etj sepse është hera e parë që u refuzuam të bëhemi pjesë e një mekanizmi të rëndësishëm ndërkombëtar.

“Në aspektin dypalësh, cështja e njohjeve është lënë tërësisht anash, siç shihet edhe nga rezultati dëshpërues këtë vit. Me një njohje të vetme për këtë vit (nga shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara), diplomacia e udhëhequr nga Hashim Thaci ka rënë në pikën më të ulët  që nga shpallja e pavarësisë, në vitin 2008. Një trend i tillë i njohjeve rrezikon seriozisht proceset shtetndërtuese të Kosovës dhe rrjedhimisht edhe anëtarësimin në Kombe të Bashkuara si qëllim final të këtij procesi”, ka thënë Osmani për Gazetën Blic.

Për dështime të tilla serioze, thekson Osmani Ministri Hashim Thaci do të duhej të jepte dorëheqje nga posti i tij ministror ose edhe të shkarkohej dhe zëvendësohej me një tjetër nga Kryeministri.

“Por duke ditur se institucioni i dorëheqjes morale nuk ekziston tek z. Thaci, nuk pres që kjo të ndodhë. Mbi të gjitha, kjo dëshmon se z. Thaci nuk mund të jetë shef i politikës së jashtme si President i vendit”, thotë Osmani për Gazetën Blic.

Arben Qirezi: Presidenti i ri, nga legjislatura e re

1_5000

Në anën tjetër, profesori i Shkencave Politike, Arben Qirezi për Gazetën Blic konsideron se Hashim Thaçi e ka shumë të vështirë për të ardhur në krye të shtetit. Sipas tij, edhe nëse ai do të vij në krye të shtetit, ai aty vjen për shkak të marrëveshjes së koalicionit e jo për ndonjë rezultat që arriti si ministër i Punëve të Jashtme.

“Politika e Jashtme e Kosovës është tërësisht e varur prej mbështetjes së faktorit ndërkombëtar. Arsyet themelore përse koalicioni nëmes të PDK-së dhe LDK-së ka fituar mbështetje ndërkombëtare janë kalimi i Gjykatës Speciale dhe arritja e marrëveshjes për Asociacionin. Të dyja këto kanë shkaktuar tensione politike të brendshme deri në një jostabilitet politik, i cili është shprehur prej fillimit të punës së këtij koalicioni. Në anën tjetër, si prioritet i politikës së jashtme të Kosovës gjatë kësaj kohe janë vënë dy çështje: anëtarësimi në organizata multilaterale dhe liberalizimi i vizave”m ka theksuar Qirezi.

Sipas tij, përderisa Kosova ka arritur të jetë pjesë e procesit të Berlinit dhe të nënshkruajë MSA-në për shkak të marrëveshjeve të nënshkruara me Serbinëe gjatë bisedimeve të Brukselit, në çështjet e tjera, diplomacia kosovare ka dështuar t’i arrijë objektivat e saj, duke përfshirë anëtarësimin në UNESCO dhe liberalizimin e vizave.

“Në këtë rrafsh, kreu i diplomacisë kosovare, Z. Thaçi, është parë si figurë e përkohshme në këtë post për shkak të marrëveshjes ndërmjet LDK-së dhe PDK-së për ndarjen e posteve, me ç’rast, Z. Thaci do të zgjedhej president i Kosovës në këmbim të postit të Kryeministrit, i cili i është lëshuar Z. Mustafa, pra LDK-së”thotë Qirezi.

Ai thotë se Hashim Thaçi do të mund të vinte në krye të shtetit si rezultat i kësaj marrëveshjeje, pra jo si rezultat ë ndonje suksesi në arritjen e objektivave të politikës së jashtme e udhehequr nga ai.

Në anën tjetër,  shton Qirezi Thaçi, edhepse inicues i marrëveshjeve me Serbinë, është tërhequr nga përgjegjësia për kundërkushtetuetshmërinë e marrëveshjes mbi parimet e Asociacinit, duke ia lënë këtë përgjegjësi Mustafës dhe LDK-së. Pra sipas tij, një pergjegjësi të cilën LDK ia ka faturuar vetes.

“Konsideroj se janë zhvillimet e brendshme ato që do të përcaktojne zgjedhjen e presidentit. Unë nuk shoh mundësinë që presidenti të zgjedhet në afatin e paramenduar, por nga një legjislaturë tjetër, e cila do të dalë pas zgjedhjeve të parakohshme. E kundërta e kesaj do të rezultonte me nje president, legjitimiteti i të cilit do të ishte i cunguar dhe pa perspektivë për stabilitet politik në vend”, ka thënë Qirezi në këtë bisedë për Gazetën Blic.

Pra, zgjedhja e Thaçit për President, sipas tij, “do të shkaktonte polarizim të mëtutjeshëm të shoqërisë, sepse në situatën aktuale, kur koalicioni qeverisës mbahet për planet për ndarjen e posteve ndërmjet dy liderëve të koalicionit qeverises, e jo për ndonjë sukses në qeverisje, edhe vazhdimësia e këtij koalicioni për ta përfunduar mandatin e rregullt i ka gjasat e vogla dhe në një konstelacion të ndryshëm politik, ndarja e posteve në mes të dy liderëve të koalicionit do të vihej në pikepyetje”. / Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...