Published On: 12 Maj, 2016

A po e përgatit amerika Shpend Ahmetin për kryeministër të ardhshëm të Kosovës?

Në vitin 2014, pikërisht në muajin maj, dy figura të rëndësishme të Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, patën zhvilluar një vizitë disa ditëshe në SHBA. Asokohe, ata qenë takuar me Zyrtarin të Zyrës për Europë Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit, Paul Pfeuffer, mirëpo ishte raportuar edhe për takime të tjera të rëndësishme larg syve të medieve të cilat protagonistët nuk i patën mohuar e as pohuar.
Dy vite më pas, sivjet, pikërisht në muajin Maj, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti udhëtoi për të marrë pjesë në konferencën “Climate Action 2016” në Washington DC, ShBA, me nikoqir Kombet e Bashkuara dhe sekretarin Ban Ki Moon dhe Bloomberg, bashkë me shumë përfaqësues të komunave, shteteve, shoqërisë civile etj.

Formalisht në media u raportua se qëllimi i vizitës së kryetarit Ahmeti ishte pjesëmarrja në konferencë ku nga 170 vende të botës marrin pjesë kryetarë të zgjedhur për të diskutuar politikat në luftimin e ndryshimeve klimatike, ndërsa Prishtina është pjesë e koalicionit “Compact of Mayors”, të 400 qyteteve për veprime konkrete.

Risjellim në vëmendje se ish ambasadorja e SHBA – ve në Kosovë, Tracey Ann Jacobson në kohën e zgjedhjes së Shpend Ahmetit në krye të Komunës së Prishtinës kishte veçuar urimet më speciale për dy kryetarët e rinj të zgjedhur: Mimoza Kusari- Lilën në Gjakovë dhe Shpend Ahmetin në Prishtinë. Ajo kishte përkujtuar se që të dy janë të shkolluar në Amerikë. Ndërkohë, Jacobson e përmbylli mandatin duke mos u takuar asnjëherë zyrtarisht me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe ky përjashtim ndaj një eksponenti të kësaj Lëvizjeje ishte indikacion se Ahmeti shikohej me “thjerrëza” të tjera nga ky shtet. Ahmeti, pavarësisht “marrëdhënieve të ngrira” midis SHBA – ve dhe Vetëvendosjes!, ftohet në çdo organizim dhe festë të ambasadës së SHBA-ve.

Shpend Ahmeti ka studiuar në Universitetin Amerikan në Bullgari për Ekonominë e Zbatueshme dhe Administrim Biznesi në vitet 1996-2000. Dy vite më pas ai nisi masterin në Harvard. Ahmeti u diplomua në këtë universitet të njohur për Politikat Publike.

Ahmeti arriti të mund në garë për kryetar të Komunës së Prishtinës, kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, i cili aktualisht është kryeministër i Kosovës, Isa Mustafën. Fitorja e tij pati ardhur në një kohë kur Prishtina njihej si një nga bastionet e LDK-së, pasi që nga çlirimi i Kosovës, kjo komunë është drejtuar vetëm nga kjo forcë politike.

Si kryetar i Komunës, Shpend Ahmeti u shpall si kryetari më i guximshëm në Evropë nga gazeta prestigjioze “The Guardian”. Po ashtu, Ahmeti, në vitin 2015, është zgjedhur si kryetari më i mirë për muajin janar si kryetari më i mirë komunal në botë nga uebfaqja e njohur “Citymayors”.

Jo shumë kohë më parë, Shpend Ahmeti u përfol si kandidat i mundshëm i opozitës së bashkuar në Kosovë për kryeministër. Përkitazi më këtë u zhvilluan edhe sondazhe të shumta nëse do të votohej Ahmeti për kryeministër i Kosovës. Dhe në përqindje të madhe përgjigjja ishte PO!/Saktë.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...