Published On: 13 Prill, 2016

A po aplikohet metoda fashizoide “sa më i vuajtur populli”, aq më i lehtë kontrolli mbi masat?!

 

Nga Skënder MULLIQI

Nese i matim  proceset zhvillimore dhe jetën në Kosovë, sipas  standardit të cilin e ka klasa sunduese në pushtet, sigurisht së nuk është e mundur të bëhët mirë, së nuk është as e nevojshme. Ata e kan vështirë të udhëheqin më veteveten sepse gjithçka kanë arritur për familjët e tyre. Kan bërë standard jetësor më të mirë së ndoshta edhe magnatet  kapitalist në shtetet më të zhvilluara të botës, kurse po e kan  shumë lehtë të udhëheqin më njerëzit e thjeshtë të cilët nuk i kan punët mirë. Klasa politike në pushtet e kanë  shëndetin e mirë, së nuk e kan problem atë punë kur po vjedhin  popullin pa ju ndryshuar aspak qehra. Kan ndërtuar  strukturë shtetërore për vete. Kur njeriu është i lumtur i lindin edhe shumë kërkesa tjera që të bëhët  edhe më shumë i lumtur më jetën, ndërsa njeriu i thjeshtë jeton gjithnjë në ankth, jeton më shumë i sëmuar, dhe ka vëtëm një kërkesë jetësore, që të siguron të mira minimale për jetës. Kjo kastë  politike, ka ndërtuar lumturinë e vet mbi ndjersën e popullit, kështu  edhe më shumë kërkon demokratizim për vete, kërkon që ti punësohen të gjithë anëtarët e familjës, dhe ilakat e tyre, dhe atë në vende udhëheqëse të shtetit. Pushteti në Kosovë në menyrë përfide po e shfryëtzon demokracinë dhe sistemin pluralist , duke vepruar dhe sjellur si autark të vërtetë.Çdo deklaratë  e tyre bëhët në emer të popullit . Këta po janë  shumë perfid në veprimet e tyre  .Më mjeshtri të madhe po veprojnë kur po vijnë zgjedhjet , duke bërë propagandë , së nese ata nuk votohen gjendja do të bëhët e keqe. Fatkeqësisht deri më tash këto skandale politike   janë duke iu ecur mirë. Fushatën   e bën  duke tentuar që njerëzve tua mbushin mendjën së  pa këta  , nuk ka shtet as zhvillim të gjithëmbarshëm. I montojnë paraprakisht sondazhët së cili subjekt politik  ose cila figurë politike ka krijuar avantazh  për të dalë fitues i zgjedhjëve .I kan shfrytëzuar mirë të gjitha strukturat e tyre, që  të triumfojnë në fund të fushatës.Tregimet e tyre për shtetin në kohë të fushatës janë të mreklullueshme  , të cilat pas fushatës rezultuan më zero efekte, ose më rezultate shumë modeste. Çdo ditë po na servohen të njejtat figura politike në ekranët tona televizive , në media të shkruara dhe portale , të cilët po lansojnë afera të ndryshme më shumë  për ta zhvendosur vëmendjen e popullit nga problemet sociale dhe ekonomike të cilat po vlojnë që shumë kohë . Qëllimi kryesor i gjithë kësaj maskarade politike  është që ata ta ruajnë pasurinë shumëmilionëshe dhe  pushtetin apsolut . Sa më shumë që po marrin kritika  nga mediat për veprimet e tyre  aq më shumë po “mburrën”.  Emertimi” mafioz ‘ në Kosovë  të një pjesë bukur e madhe  është bërë term krenarie në vend që të ishte term i turpit të madh. Pushtetarët e deri sotëm  në vend të mirëqenjës  na shitën mjegull dhe tym.Premtojnë rritje pagash për pensionistët, për shërbime civile, arsimtarëte etj, në kohë të zgjedhjeve , thua së ato janë parat e tyre përsonale , e jo të popullit. Kërcënohen dhe i frikësojnë qytetarët më motivacionin  së gjendja mund të eskalon  keq, nese nuk u plotësohet kuota e votave. U  preferua  edhe vjedhja  e votave të nevojshme për fitore. Po përdorët metoda fashizoide, “sa më i vuajtur populli” aq më  i lehtë  bëhët  kontrolli  mbi popullin …

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/video-per-kosoven-qe-po-cmend-serbet-ne-internet-dy-video-foto/

http://www.shqiptari.eu/maqedonia-ne-flake-ne-prag-te-luftes-qytetare-foto-video/

http://www.shqiptari.eu/publikohet-video-incizimi-mes-ali-ahmetit-dhe-musa-xhaferrit-sadullahi-vret-njerez/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...