Published On: 9 Prill, 2016

A mundet një kompjuter ta parashikojë vdekjen tuaj?

Shkencëtarët janë duke zhvilluar një softuer special, i cili mund të tregojë se sa i ka mbetur për të jetuar një personi të caktuar.
Projekti i ri, katërvjeçar, është duke u bërë nga Universiteti i Anglisë lindore dhe ai ka për qëllim që të përcaktojë se sa do të jetojmë secili prej nesh, duke përdorë një databazë të gjerë të të dhënave mjekësore. Studimi, i cili financohet nga industria e sigurimeve, shpreson se do të arrijë ta zbulojë një metodë kur, vetëm duke analizuar gjakun, apo ADN-në, do të dihet përafërsisht se kur pritet vdekja e atij personi, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

“Njerëzit në mbarë botën janë duke jetuar më gjatë”, thotë profesoresha Elena Kulinskaya. “Ne duam të identifikojmë dhe caktojmë sasinë e faktorëve kyçë që ndikojnë në mortalitet dhe jetëgjatësi, sikur që janë stili i jetës, kushtet shëndetësore dhe intervenimet mjekësore”.
Por, shtrohet pyetja, a do të ketë njerëz që do të duan ta dinë se kur do të vdesin?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...