Published On: 1 Tetor, 2016

A kemi strategji kombëtare, dhe kah po shkojmë, e çfarë po bëjmë?

Fadil Maloku

1. Kosova, si pretendentja më i re për shtetêsi, në Evropë, pra, si një rast “sui generis” që akoma është në proces të; vetëkërkimit, verifikimit dhe vetëdëshmimit të organizimit të jetës shtetërore, ka nevojë për një strategji të nivelit kombëtar (po dilema; Kush ta bëjë, të shkretën (?), kur na ka kaplue histeria e hedonizmit!), pra, për një refresh të njëjtë të deliberalizimit, sikurse kishte bërë amerika në themelet e saja…

2. Është kjo (tashmë; jo dêshirë më!) një nevojë, që do ta ndihmonte atë, jo vetëm në profilizimin, por, edhe në artikulimin e qartë të disa çështjeve fundamentale, e ekzistenciale që i takojnë sferës së interesit kombëtar, siç janë:
A. Definimi i qartë i kufijve me Malin e Zi dhe Serbinë, Asociacionin;
B. Heqja e dilemave rreth (mos)bashkimit me Shqipërinë,
C. Kyçjes në BE-ane;
D. Profilizimin kulturor dhe ideologjikë;
E. Konsolidimit të demokracisë, etj.

3. Dilema tê vetme mbeten; idetë e munguara që do ambalazhoheshin me Projekte konkrete, shkalla e debatit publik, resurset njerëzore, afatet…etj.që do dilnin nga një debat publik!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Ndoshta po te ishte gjalle Presidenti Ibrahim Rugova,ai do ta gjente nji kryeminisrter shqiptat qe do ti ngjante ish kryeministrit te Mbreterise se Bashkuar Winston Churchil . Keta dy do ta zgjedhnin stafin e tyre te qeverise dhe parlamentit nga te cilet , secili nga te zgjedhurit do te ishin me te afte dhe me te guximshem se shoqi , do te ishin personalitete me integritet dhe tradite te paster ( kjo do te ishte mire po te mose ishte vetem nji deshire imja por prr fat te keq , nuk eshte keshtu )
    Deri sa ne sot lejome qe ne Serbi te krijohet pershtypje e rrejshme nder qytetaret serb qe vjene si pasoje e propagandes se fuqishme shtetrore te shtetit serb por edhe paaftesise sone per ti rezistuar dhe pergjigjur me fakte kesaje propagande,qe edhe perkunder gjitha te drejtave qe sot kane serbet ne Kosove ,ata na qenkan gjoja te rezikuar prej shqiptareve ,tregon se klasa politike e Kosoves nuke eshte ne nivel te detyres dhe nuk reziston kunder sifidave qe ka para vehtes por lejon qe propaganda serbe te depertoje me genjeshtra edhe aty ku nuk u deshe ti lejohej asnji hapsire ( rasti i UNESKO-s ) dhe si shembull i mire si duhet vepruar eshte pranimi ne organizaten botrore te sportit te Komitetit Olimpik i Kosoves ose pranimi i FFK ne FIFA dhe UEFA shembull tipik i bashkimit dhe angazhimit pasionant te gjitheve per arritjen e qellimit te njejte

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...