Published On: 11 Maj, 2016

“A ka të ardhme për Ballkanin Perëndimor në BE?”

Te nderuar,
Pasi kemi marre disa komente te mira ne lidhje me prezencen tone muajin e kaluar ne Konferencen e 6-te Nderkombetare te Qendres se Ekselences se BE-se ne Dalhousie University ne Halifax, Canada, vendosem qe te publikojme nje permbledhje te shkurter te punimit tim, “A ka te ardhme per Ballkanin Perendimor ne BE?”
Menduam se eshte koha e duhur tani per te ndare kete mesazh me ju per shkak te krizes qe po shfaqet me Maqedoni dhe ne vigjilje te samitit te NATO-s ne Chicago me 22 Maj. Maqedonia deshiron te ftohet ne NATO–gje qe Greqia e bllokuar ashtu sic e ka bllokuar anetaresimin e saj ne BE. Mosmarreveshja ne mes Greqise dhe Maqedonise per shkak te emrit nuk duhet te jete faktor vendimtar per pranimin e Maqedonise ne keto organizata. Faktor vendimtar duhet te jete fakti nese Maqedonia i respekton te drejtat e shqiptareve qe jetojne atje dhe nese ajo ka implementuar deri ne fund Marreveshjen e Ohrit.
Ju lutemi, klikoni ketu per versionin ne anglishte apo ketu per versionin ne shqip.
Puna e Liges Qytetare per shqiptaret ne arenen nderkombetare asnjehere nuk ka qene me e rendesishme, andaj perkrahja juaj financiare eshte tejet e nevojshme dhe e vleresuar. Ju lutem vizitoni faqen tone ne internet www.aacl.us per te dhene nje donacion online dhe per te shikuar video faqen tone te re.
Gjithe te mirat,
Shirley Cloyes DioGuardi Joseph J. DioGuardi
Keshilltare per Ceshtje te Balljanit President
________________________________________
Albanian American Civic League
PO Box 70 | Ossining, NY 10562 | USA
www.aacl.us | jjd@aacl.com
Tel: (914) 762-5530
Fax: (914) 762-5102

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...