Published On: 17 Shkurt, 2016

A ka Kosova Pavarësi?

A ka Kosova Pavarësi?
– Poezi nga Lek Gjoka

 

A ka Kosova Pavarësi?
Kur shpirti i dhemb
Kur flamuri Kuq e zi
S’merr fryme lirshem n’gem !

A ka Kosova Pavarësi?
Kur Presheven e shtyp shkjau
Kur Mitrovica u nda në dy
Dhe Liria s’kalon dot te vau !.

A ka Kosova Pavarësi?
Kur kufinjtë e vet si vendos dot
Kur prap toke t’rremben Mali i zi
Dhe shqipja n’flamur qan me lot!.

A ka Kosova Pavarësi?
Kur heronjtë prap i vrasin
Kur të zhdukurit thërrasin për drejtësi
Që nana dy lot për to ti derdhe tek varri !.
A ka Kosova Pavarësi?
Një ndjenje e trishtume m’thotë Jo
Në shpirt po bie përseri shi
E di Atdhe dhimbjen askush së do.

A do Të kete Kosova Pavarësi?
Po me thotë Shqiponja nga flamuri
Kur gjithë shqiptaret të jenë në një shptepi
Pavarësise atëhere Kosovë i shndrit nuri.

Lek Gjoka
Jacksonville Florida
16 Shkurt 2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...