Published On: 30 Korrik, 2016

A JU KUJTOHET TEKI DERVISHI?

 

Shkruan: Sefedin Krasniqi

– Po, tha, dikush, “ai vdiq në heshtje duke lënë amanet që ta varrosin vetëm familjarët e afërt, pa praninë e ‘miqve’ dhe armiqve dhe ndonjë llapaqeni që do t’ia kujtonte (edhe në atë dynja) për së vdekuri se i ka bërë nder të madh duke marrë pjesë në varrim”. Madje, për hir të zakonit, i kishte nxjerr me zor edhe do lot!
– Jo, vetëm kaq, tha një tjetër. «Tekiu ka qenë shkrimtar që i ka pasur të botuar tri a më shumë romane kur profesorët e vet, do kretenë e injorantë, e kishin përjashtuar nga shkolla»!
– Jo vetëm kaq tha një i tretë. «Teki Dervishi ka qenë i burgosur politik, i cili e ka përjetuar edhe burgun e Goli Otokut»!
– Një special hajvan tha, jo, jo edhe jo. »Teki Dervishi, më kujtohet se në një shkrim (ese) ka pas folur shumë keq për kuzhinen turke». Si turkofil, harroi të përmend se njësoj kishte shkruar Tekiu edhe për kuzhinën greke!
– Njëri, që mbahej nga më të urtit, shtoi, duke folur ngadalë dhe me zë të qetë sikur mësuesi kur kërkon qetësinë e klasës së zhursmhme, «Tekiu më kujtohet kur pati thënë, JO, pasi injoranca politike intelektuale kosovare, pas 81-it, i kërkoi të shkruaj kundër Ismajl Kadaresë. Kjo, jo, i kushtoi me përjashtim nga puna, me urdhër të NGB Rilindja!».
Me një fjalë, Teki Dervishi ka qenë ‘Njeri i revoltuar ‘ duke menifestuar revoltë permanente të arsyeshme, ndoshta që nga lindja.
Camus thotë, «Njeri i revoltuar është ai i cili thotë, jo. Por, në qoftë se refuzon, e nuk heq dorë: është edhe njeriu që thotë, Po. Atëherë, kush qenka ky «Njeri i revoltuar» që qenka i revoltuar edhe kur thotë jo edhe kur thotë, po?
Për njeriun që thotë, jo, Camus flet te «Homme rvolté (Njeriu i revoltuar)» nëpërmes personazhit Spartacus që ishte një funksionar. Kjo i habit të gjithë, sepse njerëzit nuk kishin pritur që një funksionar, i cili zbaton urdhërat me disiplinë, të thotë, jo. Normalisht, ky rol i «të revoltuarit» është i rezervuar për skllavin, i cili edhe ashtu s’ka çfarë të humb dhe revoltohet. Të hutuar, pjestarët e inteligjencës elitare, pyetën: «qysh e lexon Camus, Marx-in»? Aq më tepër kur fonksionarët e policisë, para se të pranoheshin në këtë institucion, i detyronin të nënshkruanin një formular deklarues që nuk ishin as hebre as frimasonë.

Pak inicim
Për «Njeriun e revoltuar» që thotë, po, por reziston kam folur në një shkrim tjetër dhe si personazh është tepër delikat dhe i zorshëm për tu kuptuar. Nëse skllavi, thotë jo, dhe hidhet në aksion, madje me çmimin e vdekjes (suicidit), njeriu i revoltuar që thotë, po, duke pranuar dënimin e Zotave sikur Sizifi, por reziston, d.m.th. refuzon vetëvrasjen. Zotat duke menduar se i kishin shqiptuar një dënim, i cili do ta shtynte Sizifin në revoltë që do ta shpiente drejt vetëvrasjes, ata u dëshpëruan që Sizifi, pranoi dënimin, por nuk vetëvritej, por shpinte gurin drejtë majave të malit dhe i thoshte, jo, vetëvrasjes.
Këtë lloj sfiduesi, kundruell një regjimi siç ishte ai i Millosheviqit dhe Zotave (Fuqive të mëdha) që kanë marrë në dorë krijimin e RRB (1), në kotekstin e Kosovës, e kishte pranuar Ibrahim Rugova. Ky kishte pranuar (kishte thënë, po) të organizojë rezistencën paqësore (Revoltë e butë) dhe as marrja peng nga satrapi, nuk ia ndërroi mendjen, madje sfida që i çmendi të gjithë ishte e qeshura e tij kur të gjithë prisnin, të shohin një Ibrahim Rugovë –skallv dhe të revoltuar, duke vrapuar drejtë vetëvrasjes. Por, jo ai zgjodhi filozofinë e Sizifit. Të gjithë e shtynin në vetëvrasje duke nisur luftën, para kohe, pa thënë Amerika, ai refuzonte të thotë, jo, por rezistonte në filozofinë e Pavarësisë së Kosovës, duke thënë, po, me rezustencën paqësire (Revolten e butë).
Megjithatë, në këtë nismë, Rugova kishte vënë një kusht, që «Amerika t’i qëndronte mbrapa».
Kjo është një filozofi e zorshme të kuptohet e lëre më të ushtrohet!
(1) Rendi Ri Botëror

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Refuqe Hamiti thotë:

  Tekiu ishte frymzim.
  Tekiu ishte ardhmeri.
  Tekiu ishte oksigjen!
  I lehte i qofte dheu i Kosovès!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Pak pas mbarimit të luftës, me rastin e udhëtimit për Kosovë, Shefeqt Jashari më porositi ta takoj Teki Dervishin dhe në emër tij ta përshëndes. Sapo mbërriva në Prishtinë, shkova në lokalet e gazetes « Bota sot » ta kërkoj. Më thanë që nuk ishte aty, por zaonisht rrinte në Arabeskë, një aneks i ish hotel Bozhurit. Shkova dhe e gjeta në Arabeskë. Iu afrova duke e përshëndeta. I thash se kisha një porosi nga Shefqet Jashari, thjesht ta përshëndes. Buzëqeshi dhe mu drejtu me këto fjalë. « Po, me Shefqet Jasharin kemi bërë burgun bashkë në Goli Otok. Kur më vinte frymëzimi të shkruaj ndonjë varg, i thoja Shefqetit të më mbulojë me trup dhe unë shkruaj, ulur pas tij, poezi. Nuk kisha frikë nga torturat e gardianëve, por më dhimbej huqja e frymëzimit. Derisa, Sefqeti qëndronte stoikisht para meje, unë  realizoja frymëzimin» !
  Në mbarim të rrëfimit, shtërngoi pak dhëmbët, zvogëloi sytë dhe e bëri duq në shishe plastike, të zbrazët, që i qëlloi në dorë.
  Unë u shtanga nga ky guxim dhe situatë Sizifiane, sepse ata të burgosur politik (shumica shqiptarë) që i dërgonin në Goli Otok nuk kishin shpresë të dilnin të gjallë nga burgu i këtij ishulli famkeq.
  Kur i tregova Shefqetit, ma konfirmoi, pa shfaqur anjë shenjë krenarie apo heroizmi.
  Të dytë i kishin thënë : jo edhe po. Po, burgut të regjimit serbo-jugosllav, por, jo vetëvrasjes në ishullin e pashpresë !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
  • Sinan Kastrati thotë:

   Sefe, pershendetjet e mesnates!
   Kur lexoj shkrimet dhe komentet tua me duket sikur kam perpara nje pjese te atyre njerezeve, ngjarjeve e vendeve. Ti aq bukur i pershkruan dhe i jep gjalleri tregimit, e bene me te besurshem dhe lexuesi domoddo merr krahet dhe flututon ne ato kohe, ne ato vende e rrin me ata njerez. Kur lexoj shkrimet tua, pergjithesisht me duket se edhe une jam ulur ne nje guri ne maje mali e po i shikoj gjithe st meri njerezidh te persrkutuar e te burgosur ne te gjitha koherar.
   Te pershendes!
   Sinan Kadtrati, Suedi
   Malmö, 2026-07-30
   sinan.kastrati@hotmail.com

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
   • I nderuari Sinan Kastrati

    Unë të falenderoj shume për inkurajimin, sepse qenka interesant, çdo moshe paska nevoje për të.
    Ndersa, ti qe i sheh të gjitha sikur nga maja e malit, eshte normal, pasi i ke perjetuar.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  I qofte i lehte dheu mikut tim Teki Dervishi
  Ngushllime me te sinqerta per humbjen e antarit te familjes gjithe familjareve dhe te afermve, ngushllime gjithe miqeve te artit dhe te letrave shqipe
  Respekt per Tekiun

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...