Published On: 13 Shkurt, 2016

A ju kujtohet se Greqia e shkarkoi ambasadoren në BE sepse e kuptoi se ishte arvanitase?

Mediat greke kanë raportuar sot se ambasasorja e Greqisë në BE Aleksandra Papadhopulu, është shkarkuar nga detyra e saj pas një mosmarrëveshje me ministrin e Jashtëm grek Kotzias.

Një ndër arsyet që jepnin mediat helene për këtë shkarkim ishte fakti se ambasadorja nuk kishte mbajtur qëndrimin zyrtar të ministrisë për sa i përket disa çështjeve sikurse janë ato me shqiperinë dhe greqinë.

Por gazetari Arben Llalla jep disa të dhëna që mund të kenë të bëjnë me shkarkimin e saj:

“Ambasadorja e përherëshme në BE e Greqisë, Aleksandra Papadhopulu e sapo shkarkuar ka shërbyer disa vite si ambasadore e Greqisë në Shkup. Ajo është arvanitase dhe ne patëm rastin ti dhuronim ato vite dy librat të botuara në gjuhën greke të studiuesit arvanitas, Aristidh Kola: “ARVANITËT DHE Prejardhja e Grekëve”, dhe “Greqia në Kurthin e serbëve të Millosheviçit”. Papadhopulu shfaqte interes rreth lidhjeve të arvanitasve me shqiptarët në Ballkan”, – shkruante Llalla.

Mos vallë është pikërisht afrimiteti i saj me shqiptarët dhe origjina arvanitase që janë bërë shkak për shkarkimin e saj?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...