Published On: 20 Dhjetor, 2015

A jemi të gatshëm për viza t’ia falim Malit të Zi tokën tonë, 8.230 hektarë!?

Kush do të na dojë në perëndim apo në lindje, nëse ne po abdikojmë nga atdheu ynë!?

Bashkimi Europian, përveç që ka vendosur disa kushte të rënda që ti zbatojë kjo klasë politike, ai ka vendosur edhe disa kushte përcjellëse, para se ti hiqen vizat shtetasve të Kosovës.
Një nga kushtet e vëna nga Bashkimi Europian për heqjen e vizave është edhe Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, e cila thuhet në dokument se do të monitorohet në vazhdimësi nga Brukseli.

Pra, çështja e liberalizimit të vizave duket se do ta ketë një kosto shumë të madhe për shqiptarët, madje edhe të papërballueshme.

Nëse qeveritë tona deri më tash kishin një listë kushtesh që u ngushtua në vetëm tetë të paplotësuara, që nga vera e këtij viti kësaj liste kushtesh i është shtuar edhe një, madje i parealizueshëm ndoshta, kufiri me Malin e Zi.

Kosova me demarkacionin me Malin e Zi, shkruan “Bota sot”, rrezikoi ti humbte hiq më pak se 8.230 hektarë tokë, që sipas matjes së bërë nga dy gjeograf, që po luftojnë me mish e me shpirt për të argumentuar shkencërisht se nuk ka bash asnjë arsye të vetme që ta humbim atë territor, në një sipërfaqe më të rrafshët bën hiq më pak se sa territori i komunës së Prishtinës, Fushë Kosovës, Kastriotit (Obiliçit) dhe bashkësisë lokale Shkabaj (që ndodhet ngjitur me Kastriotin).

Pra, çështja është se ne përveç që dhamë apo bëmë gjithçka për të plotësuar kushtet për liberalizim të vizave, përveç që nuk arrestuam hajdutët, plaçkitësit e shtetit, pra të korruptuarit dhe klanet e krimit të organizuar, ne po detyrohemi të negociojmë, meqë Mali i Zi e pranoi rishikimin e Marrëveshjes, që ti falim territor malazezve, atyre që e krijuan më shumë se gjysmën e shtetit në tokat shqiptare, madje edhe nga vetë ne u krijua shumica e popullit malazez.
Pra, ne tash ndodhemi para dilemës së madhe, nëse e duam më shumë atdheun apo nëse e duam më shumë ikjen prej tij, duke udhëtuar pa viza?! Çfarë të mire mund të na sjellë neve heqja e vizave nëse nuk mund ta ruajmë territorin tonë? Kush do të na dojë në perëndim apo në lindje, nëse ne po abdikojmë nga atdheu ynë!? Çfarë mund t’ju ofrojmë të tjerëve, në vendet, shtetet e tyre, më shumë se sa edhe braktisjen e tyre një ditë! Ata që braktisin sot, braktisin për jetë e mot!
Heqja dorë nga territori, është më faqe zezë se sa vjedhja dhe plaçkitja, është tradhti e tradhtive!

Po, çfarë të bëjmë ne atëherë, nëse qeveritarët tanë janë të gatshëm ta bëjnë këtë ‘sakrificë’, për të cilën kanë punuar qysh kur e kanë bërë marrëveshjen me Malin e Zi, dhe madje edhe kur kanë pranuar rishikimin e saj, thonë hapur se ata nuk dyshojnë aspak në atë që është arritur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...