Published On: 25 Janar, 2016

A jemi bërë seksualisht histerikë?

Natyrisht është mirë kur jemi të kujdesshëm dhe të vëmendshëm ndaj abuzimeve seksuale me fëmijët. Por ndonjëherë duket sikur reagojmë më shumë se ç’duhet. Në komunizëm, në Gjermaninë lindore ishte diçka normale të laheshe në një vaskë nudo me fëmijët (FOTO POSHTE), por tashmë një rast i tillë ka shkaktuar një tërmet

Nga Marie Sophie Krone, BILD

gjermania

Një baba poston në FB një foto me vajzën e tij dyvjeçare në vaskë.

Por, ajo që i ndodhi këtij babai është prova më e mirë se dashuria prindërore e ka humbur pafajësinë.

Fotoja u shpërnda me shpejtësi në rrjet, babain e akuzuan si pedofil, jo vetëm në internet.

A jemi bërë seksualisht histerikë apo është mirë që të dënojmë të tilla foto?

Dragor, një vend i fjetur, dhjetë kilometra larg Kopenhagenit në Danimarkë: Këtu jeton ‘babai i vaskës’, Torben Chris, 38 vjeç, me gruan e tij, Jenny, 31 vjeç dhe vajzën e tyre, Minna Sofia, 2 vjeç.

Familja jeton në një shtëpi moderne skandinave prej druri, me një kuzhinë të hapur dhe mobilim të ngrohtë.

Torben Chris është komedian, tallet shpesh me problemet që kanë bashkëqytetarët e vendit të tij me lakuriqësinë.

E dinte se fotoja do provokonte shumë njerëz, por jo deri në këtë masë.

Tre orë më vonë, fotoja e tij ishte komentuar dhe shpërndarë mbi 50 mijë herë, ai kishte marrë qindra mesazhe dhe dhjetëra telefonata.

Njerëzit janë të zemëruar. Disa e quajnë pedofil, të tjerët pervers.

Një ditë më vonë, fotoja u shfaq në shumë gazeta ndërkombëtare, në Europë, SHBA, Brazil.

Facebook e fshiu foton pas një jave. Sipas tyre, ajo dhunonte rregulloren e rrjetit.

Por Torben mori edhe dhjetëra falenderime nga disa baballarë.

“Sa mirë që ti lufton për ne,” i shkruante dikush.

Një tjetër thotë se gruaja ia ka ndaluar që të dalë lakuriq përpara fëmijëve pasi druhet se ata do çorientohen.

Shumë baballarë e dinë këtë: kur të vijë pubertiteti, nuk do i përqafojnë dhe puthin vajzat e tyre si më parë.

Torben thotë: “Unë nuk doja të bëja betejë për këtë foto, thjesht të hapja një debat. Por nuk e kisha menduar se fotoja ime me vajzën e vogël do dilte në kaq shumë gazeta. Atëherë ka një problem”.

Edhe profesoresha e mjekësisë seksuale, Aglaja Stirn, 52 vjeç, nga Universiteti i Kiel-t, e konfirmon këtë: “Shoqëria jonë është e mbiseksualizuar. Shumë njerëz e kanë humbur masën e duhur për seksualitetin dhe nuk e dinë se çfarë është më normale”.

Seksologu i njohur, profesori Volkmar Sigusch nga Frankfurti, thotë: “Shumë reagime seksuale në kulturën tonë janë për të vënë kujën. Një baba që lahet me vajzën e tij dyvjeçare në vaskë, sipas meje, është gjëja më normale në botë”.

Ai e shpjegon kështu histerinë: “Ne kemi në kokë akoma mësimet apo konceptet e figurave të tilla si mësuesit apo priftërinjtë. Kjo i ka hutuar njerëzit në atë masë, sa shohin rrezik edhe aty ku nuk ka”.

Profesoresha Stirn fajëson edhe median: “Një përqind e popullisë në botë janë pedofilë. Ky numër ka mbetur konstant prej shumë vitesh. Por në media kjo temë është kaq prezent, sa të duket sikur një në tre persona janë pedofilë”.

Media sigurisht është një arsye se përse prindërit janë kaq të kujdesshëm ndaj abuzimeve seksuale.

Të dhënat e policisë kriminale në Berlin për vitin 2014 tregojnë se 62 përqind e krimeve seksuale ndaj fëmijëve kryhen nga të afërm ose të njohur.

Kjo është arsyeja përse njerëzit janë më vigjilentë.

“Kjo është gjë e mirë,” thotë ekspertja Stirn.

“Por natyrisht kjo na bën që të dyshojmë më shpejt”.

Për shembull: në maj të vitit të shkuar, një australian po bënte selfie me fëmijët në një qendër tregtare. Një grua besonte si ai po i ngacmonte fëmijët. I bëri një foto dhe e hodhi në rrjet, duke theksuar se ky është një paralajmërim për pedofilët. Fotoja u shpërnda dhjetëra herë dhe babai u desh të provonte pafajësinë e tij në polici.

Jo vetëm kaq.

Një shofer taksie në Angli humbi për pak kohë detyrën, për të dërguar fëmijë në shkollë. Atë e kishin parë duke puthur vajzat e tij, 9 dhe 11 vjeç, teksa po i linte në shkollë.

Stirn: “Natyrisht duhet të mbrojmë fëmijët. Por edhe duhet të ruajmë masën. Kur disa baballarë më thonë se kanë frikë të përkëdhelin fëmijët e tyre në publik, kjo është e tepruar”.

Në jetën e Torben Chris është kthyer qetësia. Ndonjëherë njerëzit i dërgojnë mesazhe.

Një amerikan e këshilloi të vishte një kostum banjoje, kur lahet me fëmijën e vogël.

“Nëse ti mendon se duhet të veshësh një kostum banjoje, për shkak se do lahesh me fëmijën tënd të vogël- atëherë diçka nuk shkon me ty, idiot!”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...