Published On: 31 Mars, 2016

A je lodh, Maria Magdalena! A po të merr gjumi?!

 

Shkruan: Kimete Berisha

 

Nacionalist si Delawie!

1. Ambasadori amerikan Greg Delawie ka thënë se disa politikanë po i japin tone nacionaliste çështjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Ambasadori kujton se po e shan “njanin një vend” kur po e quan nacionalist.
Ai nuk e di se po i lavdëron njerëzit që po kujton se po i fyen.

Tregojini ambasadorit se ky epitet, te ne nuk ka konotacion negativ, por ka kuptim shumë pozitiv.
Në faqe 824 të “Fjalorit të shqipes së sotme”, fjala nacionalist do të thotë: “Atdhetar që kërkon çlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj,
Këtë kuptim e jep edhe fjalori i Cambrige, që tregon se nacionalist është ai njeri i cili e do, ose e do shumë vendin e tij.

Lexoni edhe:

http://www.shqiptari.eu/zgjohet-ermira-mehemti-flet-per-seks-skandalin-ja-si-mbrohet-ajo/

http://www.shqiptari.eu/dokumenti-bullgar-njemijevjecar-shqiptaret-arberit-gjysme-besimtare-serbet-nuk-permenden-sepse-nuk-ekzistonin/

http://www.shqiptari.eu/per-ata-qe-mbrojne-kurverine-dhe-tradhtine/

Pra, filozofia nuk i paraprin dashurisë kombëtare, dhe prandaj, thënia e famshme dhe e konsumuar se “Patriotizmi është streha e fundit e injorantëve”, asnjëherë nuk ka gjetur praktikë në terren (sidomos në terrenin amerikan).

Ndoshta Ambasadori e ka mirë, ama, për ta kuptuar ne se ai e ka mirë, gjuhëtarët shqiptarë dhe ata botëror duhet t’ia ndryshojnë kuptimin kësaj shprehjeje në fjalorin e gjuhës shqipe, dhe gjuhëve të tjera që nacionalizmin e kuptojnë si dashuri ndaj atdheut.

Ambasadori duhet ta kuptojë edhe një send tjetër. Ta kuptojë se askush nuk po thotë se 8200 hektarë tokë që Kosova ia dha (për ku me ditë çfarë arsye) Malit të Zi, janë të shqiptarëve, por të gjithë nacionalistët po thonë se ajo tokë është e Kosovës, që do të thotë e të gjithë atyre që jetojnë në Kosovë.

2. Pasioni i Musës!

Derisa ne mirremi me politikë, dikush merret me seks. Seksit dikush më me pak fat ia shen sherrin.
Kështu, ia pa sherrin seksit edhe Musa Xhaferi, i cili në vend se të poshtrohet deri tani për dhjetëra gabime e mëkate politike, në vend se të merret në pyetje për keqpërdorimin e fondit “Liria Kombëtare”, atë tash e kanë mbështetur për muri që të detyrohet të jap dorëheqje për seks platonik, në vend të ndaluar, në vend publik.
Kjo do të ishte “dorëheqje pasioni”.

3. A je lodh, Maria Magdalena!

Erëmira Mehmetit i kanë dal në mbrojtje disa gra, të cilat me gjithë dëshirën e zjarrtë që ta nxjerrin nga situata, nuk ia dalin dot, sepse njerëzit tashmë e kanë dëgjuar “më të keqen” me veshët e tyre, i kanë dëgjuar ato që “nuk kanë dashur, nuk kanë pritur, as nuk kanë kërkuar”, pra ofshamat e saj në telefon.

(Ani, kur po e krahasojnë me Maria Magdalenën, edhe më zi po ia bëjnë, duke dashur ta “rehabilitojnë).

Asgjë nuk zhbëhet, prandaj nuk mund ta zhbësh as këtë skandal primitiv, duke i bërë kryq tri fjalë prej argjendi.
Askush nuk lodhet, as nuk mërzitet kush pse jeta e saj private i takon vetëm asaj. Njerëzit kanë nevojë për nasihat.

Në momentin kur ti bën seks në telefon, normal që të dëgjojnë operatorët telefonik, ata që e mirëmbajnë rrjetin, dëgjojnë njerëzit nuk i mbyllin veshët, sepse lidhja telefonike nuk është pronë e jotja, vetëm aparati është i joti.

Nuk ndjehet keqardhje për Erëmira Mehmetin, për arsye se ajo nuk ndjeu aspak keqardhje kur iku nga mbledhja e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në momentin kur u votua në favor të Serbisë, dhe në dëm të Kosovës, ekzskluzivisht sherri i votës së saj.

Diçka hyjnore i poshtëron njerëzit në imtësina, kur dështon drejtësia e tokës. Dhe, askush nuk shpëton pa e paguar çmimin e veprimeve të tij. Këtu ose atje, sot apo nesër.

Erëmira u poshtërua atëherë kur me vetëdije të plotë, para syve të botës, iku nga mbledhja, dhe veproi në favor të Serbisë (me arsyetimin se kinse nuk ka pasur biletë kthyese).
Çdo mërgimtar shqiptar ia kish paguar asaj biletën vetëm të mos votohej siç deshi Serbia.

Erëmira e ka merituar refuzimin, izolimin dhe nënçmimin atëherë pra, kur punoi për të mirën e Serbisë, në dëm të Kosovës.
Një njeri i tillë, që shkon kaq larg, hapur kundër Kosovës, pa e fshehur fytyrën, nuk lë gjë pa bërë.

Ky trilleri i varfër dhe i mjerë erotik që dëgjojmë tani, anipse nuk kemi kureshtje as interesim të dimë për të, e zbulon pafuqinë e saj mendore.
Ajo as nuk e ka ditur se një politikane nuk bën seks në telefon (as me burrin e saj), sepse biseda incizohet për përdorim të brendshëm.

Ajo nuk ka të ardhme në politikë, jo pse ka bërë seks në telefon, por sepse nuk ka qenë aq e zgjuar sa ta kuptojë se telefoni përgjohet.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Plako thotë:

  Artikull i fort, dhe duhet të jemi ne Shqiptarët që duhet ti luftojm kta mbeturina pa moral, jo patriotë përkundër jan bythshitur, kta ndyrsira që flasin shqip po dhe njerëz ësht shum ti quash e jo mo Shqiptar.
  Po jemi ne që ja japim shancin këtyre kurvave dhe plerave, dhe këtyre politikanëve të pështirë i konvenon një shoqëri shqiptare e ç’thurur dhe e përdalë.
  Zgjohuni Shqiptarë, pa qen vonë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Gostivari thotë:

  Te pergezoj per tekstin e shkruar dhe paraqitjen aq reale te situates.
  Nuk eshte “mekati i seksit” me Musen ajo qe e ka zhvesh kete politikane te papjekur nga “maska e patriotizmit” te deridjeshem. Pasojat cfar ajo ka shkaktuar me epshin e vet seksual (me “kundeshtaret e saje nacional dhe politike”), jane ngulitur aq thell ne ardhmerine e femijeve tane , saqe do te duhet qe gjenerata te tera te kalojne qe te njejtat te permiresohen.
  Historia njeh femra-agjente te cilet me bukurin e tyre erotike kane joshur personalitete te rrendesishme politiko-ushtarake (si Virginia Hall, Irene Nellson, Mata Hari, etj) e qe kane pasur per qellim te perfitojne informacione te cilet do ti detyronin kundeshtaret te “luanin vallen e tyre” duke vepruar ne interest e tyre, por ajo c’far zonja Ermira ka bere eshte e kunderta. Ajo ka shit qellimin e te qenet aty ku eshte.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...