Published On: 23 Maj, 2016

A janë krisur marrëdhëniet mes Ramës dhe mentorit të tij Koço?

Pak kohë më parë Gjykata Kushtetuese i hoqi mandatin ish- deputetit socialist të Vlorës, Koço Kokëdhima, i cili njihet si një ndër njerëzit më të afërt të kryeministrit Rama.

Por që prej asaj dite duket se roli i Kokëdhimës në PS ka ardhur në tkurrje, ose mund të jetë një lojë e dyfishtë mes tij dhe Ramës në përgatitje të listave për zgjedhjet e vitit 2017.

Por nuk duhet aharruar as roli i opozitës në këtë mes, ku përmes asaj që e quajtën procesi i dekusarizimit, kërkojnë që t’i mbyllin njëherë e mirë rrugën Koço Kokëdhimës, për të mos qënë më pjesë e politikës shqiptare.

Disa ditë më parë në Novoselë të Vlorës nën kujdesin e kryeministrit u shpërndanë dëmshpërbilmet për të përmbyturit dhe në këtë aktivitet u vu re një rol aspak protagonist i ish-deputetit të PS-së.

Ndërsa qershia mbi tortë është vendimi më i fundit i kryeministrit dhe kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, me delegimin e disa anëtarëve të kryesisë në disa prej njësive vendore, për të monitoruar procesin e zgjedhjes së kryetarëve të degëve të PS-së.

Ish- deputeti socialist, Koço Kokëdhima, nuk do të jetë më koordinatori i vetëm i qarqeve Vlorë-Gjirokastër.

Kreu i selisë rozë, Edi Rama, ka vendosur që Kokëdhima në Vlorë të dublohet nga Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, e cila do mbulojë nga afër procesin e zgjedhjes së kryetarit të PS për këtë qytet dhe njësitë e tjera vendore të qarkut.

Ndërkohë Rama ka vendosur ta dublojë Kokëdhimën edhe në qarkun e Gjirokastrës.

I përzgjedhuri i Ramës për këtë mision do të jetë Ministri i Çështjeve Vendore Bledi Çuci.

Deputeti Kokëdhëma gjatë kohës që ishte koordinator për qarqet e Vlorës dhe Gjirokastrës pati përplasje të shumta me bazën por edhe me deputetët socialistë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...