Published On: 26 Mars, 2016

A ishte porositur intervista nga Ibrahim Kelmendi dhe pse? (2)

 • Heroi dhe guru nuk janë njësoj (2)

Sefedin Krasniqi

 

 Takimi në natën e 19 shtatorit 1998 dhe lehja e qenëve

 

Edhe tregimin për lehjen e qenëve, që ju e keni përshkruar, e kam dëgjuar si epizod (kolateral) nga i njëjti person që më ka folur për praninë tuaj më 19 shtator në shtwpinë e Shyqyri Toskës (sigurims i SHIK), ku kishte filluar të banojë Ahmet Krasniqi. Në reagimin Tuaj më vjen mirë që e ke përshkruar Ahmet Krasniqin ashtu siç ishte. Por, si gazetare me përvojë dhe mikeshë e përbetuar e Ibrahim Kelmendit, po habitem shumë sesi nuk ke mundur të vërejsh në biseda me Ibrahimin, se Ahmet Krasniqi ishte në rrezik permenanent, si nga LPK-ja dhe SHISH-i e SHIK-u. Edhe ndonjë oficer i FARK-ut, mund të ketë pasur ambicje të merr vendin e minsitrit të Mbrojtjes, por jo duke i kurdisur vrasjen. Megjithatë, ishte vetëm Ahmet Krasniqi ndër oficerët shqiptarë që kishte të mbaruar Akademinë e Këmbësorisë dhe atë të Komandimit.

Ishte vetëm Ahmet Krasniqi dhe një tjetër oficer shqiptar (nuk e di cili ishte  emri i tij), të cilët, kur ua kishin kishin kërkuar serbëve për ndërrim kroatët (1992), pasi gjindeshin në burgun Ushtarak në Beograd, personalisht gjeneral Mlladiqi kishte refuzuar. Ky fakt mund të lexohet në lidhjen të shënuar më lartë që kap deshminë e Dr. Drazhen Jerkoviq. Gjeneral Mlladiqi ia kishte ditur Ahmetit aftësitë prej oficeri profesionitst dhe pikërisht pas kësaj kërkese të kroatëve, Ahmet Krasniqi, «si dhuratë», ishte dërguar nga burgu i Beogradit në Shabac (sipas oficerit Zajm Berisha) dhe prej aty në fushëbetejë në Baranje, etj. Dërgimi i të burgosurëve në luftë është i ndaluar me të gjitha konventat ndërkombëtare.

 

Kush kujt i kërkoi takim?

 

Ju thoni se atë natë Ahmet Krasniqi ka kërkuar të bisedojë me ju. Burimi im thotë që Ju i keni telefonuar dhe keni kërkuar të takoheni dikund në një lokal në Tiranë. Sidoqoftë, takimi ka ndodhur dhe është mirë që ka ndodhur në vendin ku ka ndodhur dhe s’ka ndodhur në natën kur është ekzekutuar ministri Krasniqi. Unë nuk kam shkruar askund që Diana Rexhepi ka ndonjë faj për vrasjen e Ahmet Krasniqit dhe s’kam shprehur asnjë dyshim. Thjesht kam pyetur a mos ishte porositur intervista nga Ibrahim Kelmendi. Pse? Sepse edhe Fahmi Lladrovci, gjatë luftës ia kishte dhënë një intervistë një gazetari gjerman, por «gojëkqinjtë» thonin (atëherë) që policia serbe pikërisht e kishte shfrytëzuar filmimin e këtij gazetari dhe e kishte zbuluar vendqëndrimin e Fehmiut. Në atë kohë ka pasur thashethëme se dikush ia kishte dërguar Fehmi Ladrovcit, gazetarin gjerman me sherr. Dihet tashmë botërisht se në LPK-Dega jasht vendit kishte përçarje e përplasje të mëdha dhe ka pasur momente që shpesh ka plasur sherri mes tyre dhe në shenjë hakmarrjeje e kanë denoncuar njëri- tjetrin. A nuk po e tregojnë pështyrjet që kanë filluar mes tyre, sidomos pas themelimit të Gjykatës Speciale. Populli i Kosovës duhet ta kuptojë, sa më parë më mirë, se të njëjtit që në Perëndim shqiptarëve politikisht u kanë krijuar shumë probleme, sot të njëjtit po veprojnë në Kosovë të shpërndarë në disa parti dhe po veprojnë kundër interesave të Kosovës. Të gjithë janë të kuq bagjurë! / Vijon/ SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:
http://www.shqiptari.eu/stupcat-humben-perballe-krishtit/

http://www.shqiptari.eu/lista-e-porositesve-te-vrasjes-se-kolonelit-nje-polemike-dhe-pse-permendet-milaim-zeka-ne-kete-vrasje/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. mali thotë:

  Pa arrestimin e krye bandes LPK-es enveriste, nuk mund te vihet drejtsia ne vend. Kjo bande ky dhe shoket e ti si Xhavit H. Azem S. e tjere, ishen dore e djathte e ish sigurimit enveriste dhe krye spiunit fatos klosi. me arrestimin e fatos K. I.K. hashim thaqit Xhavit H. Azem S. Bardhyl M. Xhabir Zh. zbardhen tana krimet te bera ne Kosove dhe ne Shqypni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)
 2. dini thotë:

  pershkrim shume i bukur sefedin per ahmet krasniqin.Sa per ibrahim kelmendin ky kohet e fundit e dha nje deklarate ku thote se kishin dergu derzetor ne ministrine e mbrojtjes me çka ka elemente domethenese qe te ngritet padia ndaj tij kunder vrasjes se ahmet krasniqit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)
 3. besi thotë:

  pershkrim shume i bukur sefedin per ahmet krasniqin.Sa per ibrahim kelmendin ky kohet e fundit e dha nje deklarate ku thote se kishin dergu derzetor ne ministrine e mbrojtjes me çka ka elemente domethenese qe te ngritet padia ndaj tij kunder vrasjes se ahmet krasniqit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...