Published On: 18 Mars, 2016

A ishte porositur intervista me Ahmet Krasniqin nga «Hina» apo Ibrahim Kelmendi?

 

Sefedin Krasniqi

Interesant! Ka disa ditë që e kërkoj këtë emër qysh se ka filluar Shqiptari.eu të publikojë shkrimin e parë për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit. Sot ia mora pak inati edhe veti se si nuk më kujtohej emri i gazetares Diana Rexhepi!? E nisa një shkrim dhe e braktisa pikërisht pse s’më kujtohej emri i i saj dhe e ngatërroja me gazetaren Violeta Rexhepagiq. Ndoshta pse edhe ajo ka punuar një kohë në Zagreb. Për tu siguruar, i bëra një telefonatë një mikut tim, gazetar me shumë përvojë. Nuk mu përgjigj. Asnjëherë në jetë s’e kam takuar gazetaren Diana Rexhepi. As nuk kam pasur të bëj me të asgjë. Por, që ditën e parë kur Shqiptari.eu botoi shkrimin e parë që e ceka më lartë, mu kujtua një detal në investigimet e mia. Mu kujtua rrëfimi e një bashkëbiseduesi, i cili katër vjet më parë më pati folur shumë hollësisht për një ngjarje të ndodhur në Tiranë në kohën e luftës.
Emrin bashkëbiseduesit nuk mund t’ia them për një arsye që ma ka thënë ai vetë. Nuk është punë frike as nga ana ime as nga ana e tij.
« Ishim shumë veta në ministrinë e Mbrojtjes në Tiranë. Ishim bërë sy e vesh. Dëgjonim lajmet nga fushëbetejat e Kosovës. Konstatuam se përveç fitoreve, një lajm që e kishim dhënë doli pak gabim dhe hallin e kishim a duhet të përmirësohet a jo. Papritmas ra zilja e telefonit. Njëri që ishte më i shkathtë nga ne, e kapi kufjen dhe u përgjigj. Duke folur e shikonte Bacen. Në një moment i tha që telefonata ishte për të. E mori Baca telefonin dhe dikush i bënte shumë presion t’ia akordonte një intervistë. Baca u mundua t’ia shpjegojë se ishte vonë, ishte natë, por personi insistonte me çdo kusht. Dikur, Baca pranoi. Në rregull i tha, veç të përgatitem dhe po vi. E caktuan edhe vendtakimin. Ne ishim bërë sy e vesh. Por, kur Baca pranoi ftesën, neve na pushtoi një frikë e madhe. I thamë Bacë, kush është dhe çfarë do ? Baca tha Diana Rexhepi dhe po kërkon një intervistë ekskluzive për agjencinë «Hina». Ata njiheshin nga Zagrebi dhe Baca as që mendonte se mund të jetë ndonjë kurth. Kundërshtuam të gjithë. Jo Bacë, nuk është koha tash të dalësh në qytet sepse ka rrezik. Ai me këmbëngulje donte ta realizojë premtimin. Kur vërejti se asnjëri nga të pranishmit nuk pajtohej me idenë se duhet të mbahej ai premtim, ndërroi mendjen. Mire tha, e si t’ia bëjmë tash? Morëm vendim ta kontaktojmë Dianën. I propozuam të na bashkohej ajo neve. Pranoi. Nuk vonoi dhe erdhi. Ndejti aq gjatë sa u bë tepër vonë dhe nuk ishte në gjendje më të shkonte. I bëmë një vend në ministri dhe fjet aty… më duket në ballkon, pasi bënte nxehtë»
Nga përmbajtja e letrës që i paska dërguar Ibrahim Kelmendit, Diana paska treguar një lloj afeksioni (ideologjik) ndaj tij dhe po them vetëmeveti, nga kush ka mundur të jetë Diana Rexhepi e porositur për atë intervistë aq ekskluzive dhe në pikë të natës? Pse me aq ngulm paska dashur Diana Rexhepi ta nxjerr nga ministria Kolonel Ahmet Krasniqin, në pikë të natës? E di që shpesh gazetarët luftojnë për një ekskluzivitet. E di që shpesh agjencitë ku punojnë bëjnë presion ndaj tyre që të bëjnë gjithçka për një lajm apo foto që kushton shtrenjtë. Ndoshta edhe «Hina» ka bërë presion mbi gazetaren Diana Rexhepi…!
Do të kisha pasur dëshirë t’i bëj këtë pyetje Diana Rexhepit; a ishte porositur intervista me Ahmet Krasniqin nga «Hina» apo Ibrahim Kelmendi?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Ibrahim Kelmendi është i dyshuari numër një, i sigurimeve të huaja dhe, përçarësi më i madh që ka njohur ndonjëherë mërgata jonë !

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...