Published On: 18 Shkurt, 2016

A ishit unik gjatë dhe pas luftës, kur bëtë vrasjet politike!?

 

Ti z.Thaçi kurrë nuk ishe unik me Rugovën!

 

Hashim Thaçi, numri dy formal i Qeverisë së Kosovës dje kërkonte unitet, në kohën që kishte përfunduar protesta dhe shante e gati mallkonte opozitën, që nuk po sillej sipas kërkesave të tija, skenarëve të kërkuara dhe jo vetëm të hamendësuara prej tij, por të përgatitura në marrëveshje diskrete.

Prishja e skenarit të djeshëm, që nuk shkoi sipas instruksioneve të tij, që të kishte dhunë, e zbuloi atë tërësisht, aq sa e nxori thuaja lakuriq, dhe si jo rrallëherë, kur del jashtë protokollit, dhe nuk përfill këshillat e të mençurve, del si një bandit, flet përçart, dhe i kthehet diskursit të banhove (fjalën diskurs po e përdorim, për shkak të deflacionit të saj medial, që më esencë është ligjërim, por në këtë rast, quhet thjesht e folur, popullore e folme. Dhe banhof është stacion – treni etj., vendtakim për shqiptarët pa para në xhep, apo pa detyrim për shpenzim).

Por, ne do të shmangim në këtë rast analizimin e të folurës së tij, pasi në një mënyrë të qartë dhe madje paraprijëse për mediat tjera dhe madje për opinionistët dhe politikanët e kemi bërë dje.

Jashtë, gjithë shfaqjes negative të personalitetit të tij, ne do të shqyrtojmë një dimension tjetër të shfaqjes së tij, ku kryesisht u ankua pse protestuesit dhe liderët e tyre nuk shkuan me dhunë drejt qeverisë, sepse ky me Isën kishin vendosur ti prisnin në hunj (pra, të përdornin gjithë arsenalin e nevojshëm të forcave policore, blinda dhe armë vdekjeprurëse).

Kjo në një vrojtim psikanalitik, është shfaqje sadizmi, dhe mungesa e realizimit të pritjes ka shkaktuar, pakënaqësi të papërmbajtshme tek ai, dhe që e bëri të shpërthente aq frikshëm, sa edhe Isa duhet të ndjehet i turpëruar nga ai tonalitet, nëse jo në ankth, se çfarë mund ta pret atë, në rast se i kundërvihet Thaçit, dhe dështon në goditjet e tij. Kjo dobësi e jashtëzakonshme e personalitetit të tij (që sigurisht në të ardhmen edhe psikologët dhe psikiatrit do ta kenë guximin që ta studiojnë, do të vërtetojnë këto hipoteza), është një argument më shumë për ne shqiptarët, pse nuk mund ta lëmë fatin e Presidencës dhe fatin e vendit në duar të tij.

Hashim Thaçi në vazhdimësi dje, tha se kjo opozitë po sillet pa unitet, pra, nuk po i respekton interesat e përgjithshme dhe nacionale, por po vepron ndaras në vend se të jetë e bashkuar, siç tha, ai, “Jemi sjellur, dhe kemi ditur të jemi unik në të gjitha rrethanat”!

Po, për çfarë rrethanash uniteti flet ky?!

Hashimi, apo Rugova të ishte unik me të, deri në ditën e vdekjes. Rugova e thoshte se janë bashkë për të arritur paqen e brendshme, të cilën e kërcënonte po Hashim Thaçi, SHIK-u, PDK-ja, madje me AAK-në, derisa kjo e fundit hyri në qeverisje me LDK-në.

Ti z.Thaçi kurrë nuk ishe unik me Rugovën!

Rugova kërkonte që në bisedimet në Vjenë të mos bisedohej për decentralizimin para përcaktimit të statusit! Rugova kurrë nuk mund tia falte trashëgimin fetare, siç ia fale ti me të tjerët.

Nëse flet për unitet politik, për të dëmtuar interesat shqiptare në vend, pas vdekjes së Rugovës, këtë mund ta thuash me zë të lartë, me zë shumë më të lartë, se sa kur kërcënove dje opozitën dhe qytetarët, në raste se ata dalin kundër jush!

Trazirat e marsit 2004, ku përgjegjësia kryesore binte mbi ty dhe partinë tënde, si dhe me partie e lëvizje simotra tuaja, janë një dëshmi tjetër, se ju jo vetëm që nuk ishit unik me Rugovën, por dëshmuan se mund ta bënit Kosovën shkrumb, ashtu siç për pak e bëtë dhe i kthyet mbrapshtë tërë ato procese, dhe me to jo vetëm që e zvarritët pavarësinë, por ju e bëtë atë të athët, e bëtë shkallmuar ende pa e ndërtuar sovranitetin, aq sa ende nuk po arrijmë të dalim nga vorbulla ku ju dhe aleatët tuaj e futët!

Pra, me Rugovën nuk kishit unitet!

Po, kur ju ishit unik me Rugovën në gati një dekadë të veprimit në Kosovë dhe për Kosovën?

Mos doni të thoni se gjatë luftës e bëtë këtë, kur krahu juaj reprezentativ dhe madje edhe vet ju akuzoheni nga miqtë tuaj, se kryet vrasje politike!

Nëse ju po flisni se ishit unik edhe pas luftës, kush i bëri vrasjet politike, gjatë dhe pas luftës, duke vrarë bashkëpunëtorët më të ngushtë dhe më të mirë të Rugovës!?

Ju ndoshta po aludoni se ishit unik me ish qeverinë në ekzil, dhe nëse po për këtë duhet të sqarohet sa më parë z.Mustafa!

Ky nuk është një prag i thjeshtë, është një mur ndarës, që se kaloni dot, pavarësisht se çfarë metodash përdorni për të shtrembëruar të vërtetën publike dhe për ta magjepsur me iluzionet tuaja shqiptarin!

Nuk ka shqiptarë që të bindet ty në misionet tuaja, veç atyre që i ke lënë pa bukë dhe pa punë, dhe me një shpresë të rreme! SHQIPTARI.EU

 

LEXO:

Thaçi doli nga lëkura e “Gjarprit”, i trishtuar për të ardhmen politike!

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Mustafe-Shabani thotë:

    Fjalori i Hashimit eshte tersisht identik me ate te Milloshit !!! Pasiqe kisha protestuar ne Strasburg kunder kalleximeve te Dick Marthit nje miku im nje idealist dhe nje patriot i veretete , i cili ishte pjese e strukturave me te larta te LPK-se me kritikoj rende,duke me thene:”Po te jetonete Rugova vetem edhe dy vite ky nivel kriminal nuk do e shihete as me sy qeverin dhe pushtetin .Kjo kaste politike eshte me antikombetarja qe kishte pasur ky popull,andaj Dick Marthi dhe kalleximi i tije eshte miku yne qe te lirohemi nga ky nivel cubash dhe te zhvillojme vendin e te ecim perprara .Ne jemi dhe mbesim miq,mirepo kete gabim qe ke bere nuk ta fali as une dhe as populli te cilit edhe klika e Rr.Morines i ofroj doreheqjene …..” “Dorheqejet tona i gjasojne gjuajtejese me shigjeta ne therra” ishte arsyetimi i ofrimit te doreheqjejve te klikes se Rr.Morines te gjendur para greves gjithepopullore se ciles i prinin minatoret me student dhe punetor u treguan me te arsyeshem,se sa gjarperi me fjalorin e tije i cili i gjason fjalimit luftenxites te Milloshit te te njejtit vit kur kercnoj me arrestime te cilat pasuan me prangosjene e Azem Vllasit ;B,Kavajes,e te tjere . Tani kur qdo dite na afrohen fakte dhe argumente te nduarnduarta ,dhe ato koombinohen e vertetohen me sjelljet e tija te cilat jan ashiqare antikombetare pse ta tolerojme me tutje kete nivel te piste ne pushtet te cilin e pervetsoj permes agjentuarve te huaja,parave te pista,shantazheve,dhe vrasjeve te passhpines,pergjegjesia e tije per ngjarjete te marsit te vitit 2004 ,tradhetive , ndaj bashkpartiakeve dhe partnereve te koalicionit qeveritar i cili vendit i solli pavaresin,instalimin e gjerave me te ndyra si ato te krimit dhe hajduterise,korrupcionit ne vend ,pothuaj as edhe nje komune e veteme e cila udhehiqet nga partija e tije nuk ka mbete e paprekur nga krimi dhe koorupcioni,disa nga ata edhe pse te denuar dhe ne vuajteje te denimit ende mbajne postet te cilat nuk i meritojne ????? Vendi dhe posti i tije i vetem te cilin e ka kazanis eshte pas grilave !!!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...