Published On: 9 Shkurt, 2016

A i frikësohet Adem Grabovci Gjykatës Speciale?

Gjykata Speciale që ka me i shqyrtue krimet e pretendueme të mbasluftës, gjatë viteve 1999-2000 në Kosovë, pritet me i ngritë akuzat e para në pjesën e dytë të këtij viti.

Por kjo temë madhore nuk duket shqetësuese për përfaqësuesit e skenës tonë politike, mbasi që simbas tyne nuk ka çka me u diskutu ma shumë, mbas votimit të vjetshëm të Kuvendit të Kosovës.

 Shefi i Grupit Parlamentar të PDK’s, Adem Grabovci në nji deklaratë për Televizionin Rrokum thotë se kjo çashtje tashma ka marrë fund.

E njajtë mendon edhe bashkëpartiaku i tij, Elmi Reçica.

Por analisti Nexhmedin Spahiu, thotë se kriza politike në vend nuk ka me pasë ndikim në shtymjen e themelimit dhe funksionalizimit të Gjykatës Speciale.

Ndërkohë, në nji intervistë ekskluzive për Televizionin Rrokum, profesoresha e të Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Oxford’it, Rudina Jasini tha se disa prej individëve që kanë me u akuzue nga Gjykata Speciale, nuk kanë me i shpëtue dënimit prej saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...