Published On: 11 Tetor, 2016

A i duhet Maqedonisë një Gjykatë Speciale?

Ndërkombëtarët propozojnë krijimin e një Gjykate Speciale në kuadër të Gjykatës Penale në Shkup, e cila do të merret vetëm me shqyrtimin e lëndëve nga afera e përgjimeve. Reagime pro dhe kundër propozimit.

Funksionimi normal i Prokurorisë speciale, që po heton një sërë rastesh të zyrtarëve të lartë për vepra të rënda penale, ka rëndësi të jashtëzakonshme për zgjidhjen e krizës politike. Andaj, kriza nuk mund të quhet e mbyllur pa pasur një epilog gjyqësor për të gjithë zyrtarët e përfshirë në krime, e që dolën në sipërfaqe nga ajo që njihet si aferë e përgjimeve, vlersojnë analistët vendas.

Përfaqësues të faktorit ndërkombëtar në takimet me krerët e institucioneve gjyqësore në vend po prezantojnë idenë për formimin e një departamenti special në kuadër të Gjykatës Penale në Shkup, e cila do të merret me shqyrtim vetëm të lëndëve të dala nga afera e përgjimeve respektisht lëndët e inicuara nga Prokuroria Speciale. Ideja e formimit të departamentit special pritet të hidhen në tavolinën e bisedimeve mes katër partive politike nënshkruese të Marveshjes së Përzhinës,VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH.Bisedime për momentin nuk ka, por në momentin që do të ketë partitë do duhet të deklarohen për iden e themelimit të departamentit special.(INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...