Published On: 16 Shtator, 2016

A është Shpend Ahmeti kriminel dhe mashtrues?

 

Pak veta besojnë ndoshta se kështu mund të shtrohet një dilemë më kreun e Prishtinës. Një tip që të paktën peshonte nja 5 kg më pak para se të zgjidhej në krye të Prishtinës si njeri i preferuar i SHIK-ut dhe PDK-së, përmbledhë në vet më së paku njeriun shqiptar, arketip, të devotshëm për shqiptarin, për vendin e tij dhe ruajtjen e fytyrës, mos koritjen e tij.
Por, pa u ndalur në prejardhjen e tij, që nuk sugjeron ndershmërinë atdhetare, babai i tij kishte pranuar dhe punuar në sistemtin okupues të Millosheviqit, ndërsa dajua i tij, Hysamedin Azemi ishte një ndihmues i ngritjes së sistemit dhunues të Millosheviqit, model i antishqiptarizmës apo sinonim siç quheshin atë kohë njerëzit si ai, ‘shqiptar i ndershëm’, pra besnikët e serbizimit të Kosovës.
Një retorikë gjithnjë që dle e gënjeshtërt është fasada e tij, me të cilën shpesh ka krijuar përshtypje pozitive.
Por, çfarë po bën ai për Prishtinën? Më shumë se për ngritjen e rendit, ai është kthyer në vazhdues të dhunimit të planeve universale të urbanizmit, gjë që kishte arritur kulmin në qeverisjen Mustafa dy të kryeqytetit.
Lejet kriminale të ndërtimit vazhdojnë të jepenj për interesa klienteliste dhe pa përmbushur kriteret universale të urbanizmit. Ndërsa, lejet tashmë jepen nga njerëzit dorëfortë të partisë, me prapavijë kriminale.
Ju kujtohet tërmeti i fundit në Itali? Po Japonia e trishtuar kur ia ngriu buzëqeshjen botës, duke e zhvendosur edhe boshtin rrotullues të tokës, dhe duke e bërë jetën e trishtë se shpërthimi i centraleve bërthamore të Fukushimës mund të ndodhte çdo ditë.
Po, sikur një tërmet i tillë të ndodhë në Kosovë, si ai që e kishte goditur Shkodrën vetëm disa dekada më parë rreth nëntë shkallë rihter, çfarë do të ndodhte nga rrënimet, ikjet në panik dhe pamundësisë për të ndihmuar, nga mungesa e rrugëve, ngjeshja e ndërtesave sipër njëra tjetrës, dhe që ia mbyllin hyrjet dhe qasjet njëra tjetrës.
Kjo është njëra prej dështimeve të tij më të mëdha.
Dështimi tjetër është pabarazia në konkurse. Si në diktaturën e Prontos, prontojakët e Vetëvendosjes nuk ftojnë në intervista fare personat që nuk kanë lidhje me VV dhe rrjetin e tyre, tashmë të mbiquajtur si shiku i Vetëvendosjes.
Njerëz me master nuk ftohen fare në intervista, i ftojnë ata pa master, dhe në fund punësojnë militantët, deri tek shifra makabre si afër treqind të punësuar vetëm në komunë, jo më një mbipunësim, po mbipopullim i komunës.
Kështu ajo ka dhënë modelin e keq të punësimit, të abuzimit me pushtetin dhe politikën. Kryefajtor nuk ka kush të gjendet tjetër, pos numrit një të komunës, një kryekoketues në politikën shqiptare për servilizëm ndaj ndërkombëtarëve, ndërkohë që në opinion shfaqet krejtësisht me pikëpamje të tjera.
E treta dhe që zbulon karakterin e tij jo serioz, të paskrupulltë, dhe mbi të gjitha atë jo njerëzor, është se përkundër detyrimeve për të dëgjuar brengat qytetare, letrat zyrtare dhe private që i shkojnë në funksion të kërkimit të gjetjes së zgjidhjes për të shpëtuar familjet nga rreziqet vdekjeprurëse, ai hesht dhe kënaqet me vuajtjet e tyre, tamam si një sadist, si shkalla më sipërore e sëmundjes që pastaj në rrethana të caktuara pamëshirshëm vret edhe njerëz.
A është pra kriminel Shpend Ahmeti? SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...