Published On: 6 Prill, 2016

A është “Panama Papers” Lufta e Tretë Botërore?

Ndërsa dokumentet e dala nga Panamaja po shkaktojnë një tërmet moral, financiar dhe ligjor në botë, shumë njerëz pyesin me të drejtë se cfarë do të ndodhë tani me botën?, shkruan Portali Albeu.

Dokumentet e Panamasë kanë shfaqur një botë të fshehtë pazaresh kur firma “Mossack Fonseca” ka ndihmuar politikanë dhe figura publike, mes të cilëve miq të Presidentit rus Vladimir Putin, të afërm të kryeministrave të Britanisë, Islandës dhe Pakistanit dhe vetë Presidentin e Ukrainës.

Por edhe në këtë rast, i cilësuar si “skandali më i madh financiar i të gjithë kohërave”, bota u nda përsëri në dy kampe: vendet e Lindjes po bëjnë rolin e viktimës, ndërsa në Perëndim reaguan ndryshe: kryeministri i Irlandës, i përmendur mes miliona dokumentave, dha dorëheqjen e menjëhershme, shkruan Albeu.com.

Por a priten trazira popullore?

Shqipëria u dogj në vitin 1997 dhe pse ndodhi kjo? Sepse pushtetarët futën duart në xhepat e tyre. Pak a shume e njejta gje ndodhi edhe ne Greqi me plasjen e krizes financiare. Por edhe ne vende te tjera te botes priten te tilla reagime.

Lufta e Tretë duket si luftë për para, por thellë tjellë është luftë për pushtet. Vitet që nga Lufta e Dytë ku u shfaqen heronjtë e nacionalizmit, kanë rrënuar kolonat e shtetit. Ka rënë demokracia! Që nga shtete të vërteta e deri te qeverisjet e këqija si kjo e Tiranës, shkelen përditë parimet e demokracisë. Qeveria e majtë e Tiranës prej kohësh po vepron si në një shtet pa sistem politik. Që nga strukturat partiake dhe deri në strukturat e shtetit, qeveria ka mohuar principet e demokracisë. Prej kohësh qeveria aspirante për BE, po thotë me zë të lartë se Europa është pa vlerë, dhe e përçarë. Të njëjtët zëra vijnë edhe nga Moska, Pekini dhe Lindja e Mesme. Në këto vende udhëheqësit janë pjesëmarrës në “Panama…” dhe prandaj dinë sekrete të dobësisë së Europës. Tani kur po shikojmë “ajsbergun Panama”, po kuptojmë se tërë lëvizja për rrëzimin e demokracisë është kryer me qëllimin për të arritur te Parajsa Financiare, shkruan analisti Frrok Cupi. /albeu.com/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...