Published On: 20 Shtator, 2016

A është Nevzat Bejta i involvuar në rrënimin e ndërtesave të shqiptarëve në Gostivar?!

Kryetari i Komunës së Gostivarit dyshohet se ka dhënë urdhër dhe ka bashkëpunuar me ish Ministrin e Transportit, Mile Janakievskin që të prishet një objekt i madh në qytetin e Gostivarit. Kjo dëshmohet në audio-incizimin të cilën e ka publikuar kohë më parë lideri i opozitës, Zoran Zaev, shkruan Zhurnal.

Në një audio-incizim, Mile Janakievski bisedon me ish kryeministrin Nikolla Gruevski, ku thotë se Nevzat Bejta i ka treguar se në Gostivarë ka një objekt të madh i cili duhet të rrënohet.

“Në Gostivarë ka, një objekt i madh. Dhe Bejta më përmendi për këtë gjë kohë më parë”, kështu është dëgjuar Janakievski duke e informuar Nikolla Gruevskin se ka objekte pa leje edhe në qytete tjera të Maqedonisë. Kjo bisedë bëhet me të vetmin qëllim, ku pas rrënimit të objektit KOSMOS në Shkup, të mbahet një balanc se objekte ilegale rrënohen edhe në qytete tjera të Maqedonisë.

Ndërkoh, kjo dëshmon qartë se kryetari aktual i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta në atë kohë ka qenë Ministër i Pushtetit Lokal dhe ka qenë koleg me ish ministrin e transportit, Mile Janakievskin. Ende nuk është e qartë se a bëhet fjalë për objekt të një qytetari shqiptar nga Gostivari.

Nga ana tjetër, nga Prokuroria Speciale Publike për Zhurnal thonë se çdokush i cili është përmendur në aferën e përgjimeve në lidhje me rrënimin e objekteve në qytetin e Gostivarit, do të ftohen në procedur parahetimore për të dëshmuar për rastet në fjalë.

Ndryshe, nëse vërtet PSP bien në konkludim se Ministri i atëhershëm i Pushtetit lokal, Nevzat Bejta ka qenë i involvuar në prishjen e objekteve të shqiptarëve, ai duhet të mbanë përgjegjësi politike dhe morale duke ju kërkuar falje qytetarëve shqiptar dhe të shyqrton mundësinë të tërhiqet nga skena politike.

Më poshtë e keni linkun e audio-incizimit të plotë
http://daily.mk/makedonija/transkript-rushete-sega-gostivar-ama-tamu-dinamit-tupime-pak

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...