Published On: 25 Prill, 2016

A është muzika vetëm art…?


Agim Vuniqi

Hitleri me 1929 kishte themeluar Lidhjen e kulturës gjermane (gjermanisht: Kampfbund für Deutsche Kultur)., E cila ishte menduar për të luftuar kundër tendencave moderniste (abstraksionizmit, dhe shumë izmave tjere), por edhe kundër ndikimeve amerikane kulturore, të tilla si jazz.. , njejte Kosova dhe trojet e banuara me shqiptare ka perjetuar vandalizmin me te madh kulturor qe njeh kultura shqiptare, kane qene te ndaluara te gjitha kenget e kenduara nga kompozitori dhe atdhetari Jusuf Gervalla, shume shkrimtare kane qene te ndaluar si Fishta ne kohen e rexhimeve komunste, a nuk ishte vepra e tij poetike…, apo sa femije dhe te rinje shqiptare jane denuar nese ne veturat e tyre kishte kaseta te stilit “Neno mos ke frike ke djemte ne Amerike (shumesish jane denuar me burg nese ne veturat e tyre qe bastisheshin cdo dite nga policia serbe gjendej ndonje kenge psh. e Shkurte Fejzes si ajo “Besa-Bese” etj).. pra te gjithe ata artist qe ndihmuan diktatorin fashist Millosheviqin ishin perkrahesit e tij me te medhenje, dhe tash te thuhet kjo eshte vetem muzike..!!! Pse atehere ne Shqiperi eshte djegur literatura e Xhaxhit Enver, dhe te mos mbrohet nga promovuesit e tille kulturor: te thuhet eshte letersi, apo pse nuk leshohen ne radio kenget e preferuara qe kishin muzikalitet dhe levderonin rexhimin e Enverit… e cfare kenge ishte “kallash” e Bregoviqit, qe u degjua dhe pelqya nga publiku tiranas … dhe si lindi ajo… ky eshte nenqmimi me i madhe qe i behej kultures dhe intelegjences shqiptare…!!!

Edhe nje gje dua te them shume fshtra dhe vendbanime kudo ne Kosove u dogjen nen refrenin e kenges se Coliqit “Gori vatra” ‘Ndizet zjarri”… pra ka nje dallim i theksuar ne mes te perceptimit kulturor Shqiperi-trojet shqiptare nen ish Jugosllavi, meqe realiteti ka qene i perjetuar ndryshe, pra kjo spjegon nje gje se gjerat shiqohen me dioptri te ndryshme, duhet ta njohim njeri tjetrin dhe te mos ngacmojme ndjenjat e njeri tjetrit..

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...