Published On: 21 Janar, 2016

A është ky planeti i nëntë?

Së fundmi astronomët amerikanë pretendojnë se kanë prova të fuqishme që në sistemin tonë diellor ekziston një planet i nëntë, i cili orbiton përtej Plutonit.

Ekipi i shkencëtarëve të Institutit Kalifornian të Teknologjisë, Caltech, ende nuk e vërteton dot me një vëzhgim të drejtpërdrejtë praninë e trupit qiellor dhe e mbështet pretendimin e tij mbi mënyrën sesi janë parë të lëvizin objektet e tjera të largëta.

Nëse teoria në fjalë rezulton e vërtetë, ky planet i hamendësuar do të ketë një masë 10 herë më të madhe se të Tokës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...