Published On: 26 Janar, 2016

A është i plotfuqishmi iPhone në rënie?

Investitorët e Apple janë të frikësuar.

Pavarësisht njëfarë ‘ulërime’ në vitin 2015, diçka e veçantë ka ndodhur këtë muaj: vlera e aksioneve të Apple ra për herë të parë poshtë 100 dollarë që prej tetorit 2014.

Kjo është shumë më poshtë se 132 dollarë në maj të vitit të shkuar.

Dhe ndërkohë që shkruaj këtë, ka shumë spekulime se viti 2016 do jetë shumë i vështirë për gjigandin e teknologjisë.

Nga një anë, ne po presim sërish Krishtlindje që do thyejnë rekorde.

Por investitorët mezi po presin informacionet e Apple se çfarë do të ndodhë këtë vit.

Pikërisht këtu kompania nënvizon shqetësimet e saj, çështjet që i mbajnë zgjuar natën (ose të paktën të stresuar në dhomën e bordit).

Investitorët e trazuar po presin që Apple të thotë këtë: për herë të parë, shitjet e iPhone janë në rënie.

Në rënie!

iPhone!

Kjo është një çështje e madhe.

Sipas të dhënave të fundit që kompania ofroi në tetor, shitjet nga celularët e zgjuar përbëjnë 63 përqind të të ardhurave të kompanisë.

Produktet e tjera të mëdha as afrohen. Mac ka njohur një rënie të thellë, por sërish përbën 13 përqind të fitimeve.

iPad ndërkohë përfaqëson 8 përqind të shitjeve- kjo edhe falë lançimit të iPad Pro, një version më i madh me një tastierë.

Një tjetër produkt i madh i ri ka qenë Apple Watch.

Nuk e dimë sa i suksesshëm ka qenë, por perfomanca përllogaritet tek kategoria ‘të tjera’, që përbëjnë 6 përqind të të ardhurave të kompanisë.

Pikërisht varësia nga iPhone është ajo që shqetëson investitorët.

Klientët e Apple përgjithësisht janë besnikë ndaj markës, duke mos e ndryshuar me marka të tjera si Samsung.

Megjithatë problemi është të sjellësh klientë të rinj.

Prandaj Kina është e rëndësishme.

Tashmë Apple bën më shumë para në Kinë se në mbarë Europën dhe shumë shpejt do kalojë edhe SHBA-në.

“Nëse Kina dështon, bie edhe Apple,” thotë investitori i Apple, Daniel Ives.

“Ata kanë vënë bast shtëpinë mbi mundësinë e rritjes ekonomike në Kinë”.

Thuajse të gjitha fitimet e Apple vitin e shkuar ishin falë ekspansionit kinez- dyqane të reja, konsumatorë të rinj.

Por paqendrueshmëria në ekonominë kineze ka shkaktuar tërmet në tregjet globale.

Nëse Kina nuk performon siç duhet, do jetë e vështirë që Apple të ruajë rritjen afatgjatë.

Aktualisht janë 30 dyqane Apple në mbarë Kinën. Kalifornia ka 53.

Të dhënat sugjerojnë se targeti kryesor i Apple në Kinë janë klasa e mesme, që akoma janë shumë larg blerjes së produkteve të Apple.

Të parashikosh të ardhmen e Apple është një zakon i rrezikshëm.

Rrallë përfundon mirë- pyesni thjesht ish-shefin e Microsoft, Steve Ballmer, që deklaroi se iPhone nuk është aq i mirë sa një makineri email-esh. Pastaj pyesni këdo tek Blackberry. Edhe tek Nokia.

Por mund të spekulojmë dhe këtu është një përmbledhje e asaj që mund të ndodhë në vitin 2016:

-iPhone 7 do të dalë në treg.

-Një telefon i lirë, i quajtur 5SE.

-Një blerje e madhe do gëzojë investitorët. Fjala bie, sikur Apple të blejë Netflix.

Ka një tjetër fjalë që do i çonte aksionet e Apple në qiell: Makinat.

Zërat se Apple po prodhon një makinë kanë kaluar nga mërmëritje deri në ulërima gjashtë muajt e fundit.

Megjithatë investitorët e Apple kurrë nuk do jenë të lumtur, thotë analistja Carolina Milanesi.

“Për shkak se nëse ata mund të bëjnë 10, duan të bëjnë 11. Nëse bëjnë 11, duan të bëjnë 12”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...