Published On: 27 Janar, 2016

A është e mundur? Suedia na quan ardhacak në Kosovë, dhe serbët viktima

Nga Butrint Bardhi

 

Tani sa zbulova një skandal në lidhje me Kosovën në departamentin shtetëror suedez.

Në faqen zyrtare shkruan se Kosova ishte me shumicë serbe dhe se pas ardhjes së osmanëve shqiptarët mysliman u favorizuan dhe u inkurajuan që të migrojnë nga Shqipëria në Kosovë, ndërsa serbët e krishterë ishin të shtypur nga osmanët.

Ky përshkrim i historisë e ka bazën në propagandën serbe. Nuk e di përse shumë shqiptarë këtu asnjëherë nuk e kanë vën re apo pse të paktën as nuk kanë munduar të lobojnë për çështjen tonë shqiptare.

Të dashur shqiptarë ju kisha dëshiruar që të gjitha referencat historike mbi ekzistencën e shumicës së Shqiptarëve në Kosovë edhe para osmanëve edhe pas osmanëve duhet ti mbledhim për t’ju kundërvënë. / Shqiptari.eu

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Selman thotë:

  Shume shtetet evropiane per kompleks inferioriteti injorojne historine politike te Evropes para vitit 1000 dhe nuk deshirojne te njohin vazhdimesine e “shqiptareve” te “kosoves” me iliret e Perandorise Bizantine. Te paret iu futen ne “Kosove” me nderprerje Bizantit caret bullgare ne vitet 800-900, por Kosova mbeti nen kontrollin Bizantin. Serbet hyne per here te pare me ushtrine e Vukanit te dinastise se tij serbe ne Kosoven Bizantine vetem ne vitet 1090 si pasoje e tronditjeve qe pesoi Bizanti gjate lufterave me Normanet ne qendren e Durresit. Por vetem pas nje shekulli Stefan Njemenja i dinastise tjeter pushtoi seriozisht Kosoven si pasaoje e tronditjeve akoma me te thella qe pesoi Bizanti nga kryqezoret. Por shqiptaret ilire aty ishin edhe poshte serbeve. Edhe pas vitit 1389 poshte turqeve po aty mbeten, nuk ka patur dyndje shqiptare por serbe per tre shekuj (1090-1390).

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 2. hi this is a test

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Zyfer Caco thotë:

  Unë di që qënien e shqiptarëve zot të vëndit në gjith trojet e tyre edhe nën ajugosllavinë titiste e ka argumentuar i madhi Çabej, me një kumtesë në një konferencë ndërkombëtare për këtë problem ku i ka bëri të heshtin edhe pseudoshkencëtarët titistë që mbronin këtë tezë që na e bëka të sajën edhe Suedia.
  Të më falin lexusit në pamundësinë time për ta argumentuar këtë që po them për Çabein, po le ta nxjerrin nga arkivat studjusit dhe ta botojnë.
  Unë dikur kam dëgjuar edhe se Çabej e bëri këtë pas një bisede që pati me ENVER HOXHËN.
  Do të mirëprisnja argumentat shkencore e arkivore, pro ose kundër këtij parashtrimi nga ana ime, por jo diskutime e komente pa baza e me tifozllëk politiko-ideologjik.
  Faleminderit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...