Published On: 23 Shkurt, 2016

A e tradhtoi Ramushi Vetëvendosjen? Apo e zgjedh Thaçin president?

LEXONI edhe SKENARIN: http://www.shqiptari.eu/skenari-i-zi-per-ldk-ne-e-ramushi-tradhton-vetvendosjen/

 

Ramush Haradinaj, është tërhequr nga pozita e deputetit të premten pasi opozita po e humbiste betejën për ta thyer pushtetin nëpërmjet gazit lotsjellës. Ai sot nuk iu bashkua protestuesve dhe e vetmja kauzë që e tha ishte se do të protestonin deri në rrëzimin e qeverisë. Po ashtu ai ka paraqitur edhe disa kërkesa të shkruara për pushtetin, duke hequr dorë përmbajtësisht nga kazuat tjera të deritashme.
Thjesht ai po synon zgjedhje të reja, por jo duke u ballafaquar me Thaçin. Ai po mundohet ta shmang një ballafaqim përfundimtar me të, duke u rreshtuar me krahun e Thaçit në PDK, dhe që ai të zgjedhet president i vendit, ndërsa që vet të sigurojë hyrjen në koalicion, në një qeveri të ardhdhme, ku roli i tij, sipas vetë Haradinajt hamendësohet të jetë i kryeministrit.
Fakti që partia e tij merr pjesë në protesta e bën atë të duket se është konsistent dhe i besueshëm, nuk është argument i mjaftueshëm se ai nuk e ka nndryshuar qëndrimin, pra në fakt ai po lëviz drejt një bashkëpunimi më të ngushtë me Hashimin.
Kjo situatë e re krijuar, po i jep të drejtë idesë dhe informacioneve se Ramushi ka arritur ose po arrin marrëveshje me Thaçin dhe PDK-në, duke e lejuar atë që të zgjidhet president.
Edhe pak ditë kanë mbetur për ta parë fytyrën e tij, por duket që edhe dorëheqja e tij nga pozita e deputetit, i jep të drejtë argumentimeve se ai po mundohet ta ndihmojë Thaçin të zgjidhet president, dhe këtë mund ta bëjë tani, pa qenë vetë i pranishëm, por duke dërguar disa deputetë sa për t’ia bërë kuorumin.
Por, nëse kjo ndodhë, atëherë është e qartë që PDK-ja, përkatësisht Thaçi ka arritur një marrëveshje, që ai të zgjidhet president dhe si shpërblim ta fus në qeveri AAK-në, dhe ti jap fund koalicionit me LDK-në, shumë figura të së cilës me çdo kusht po mundohen ta ruajnë pozitën qeverisëse të partisë ose të vetë asaj.
Ne para disa ditësh kemi publikuar një skenasr sipas të cilit parashihej tërheqja e Ramushit nga koalicioni me opozitën dhe duke marrë premtimin që ai në vitin 2017 të jetë në qeveri me PDK-në, ndërsa LDK-ja kthehet në opozitë. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. asha thotë:

    O mut ai a m…ky ,popullit ju kajt nana,pa Viza pa drejt pune,e kta lujn me qoke.O mjerana cdo gje ka mu kthy mbane mend,mos ne ju ne familje o t’mjere.Une isha frigu nga Zoti me bo qka tem kish ardhe n’dor,sidoqe tjete hallall mos ju koft qe e sollet kete grusht vend ne kete gjenje.E lehte ka qene as 2 mln.banore te si ka Kosova te punohet drejt e pa hile si nji Zot shtepije dhe cdo gje te vihet ne vendin e saj.Nuk ju erdhri turp t’pakten nga armiqet qe I keni per rreth,qe gjithmone e kane thene kta nuk din t’bojn shtet dhe fatkeqesisht doli ashtu.Turpi ju mbuloft ju dhe familjet e juaja qe pollet ksi maskarenjesh te pa cip dhe pa moral.Une njof plote njerez qe para lufte skan pase as ku ta bejen gjumin si duhet,tani milionera,por nji gje e di,qe miliona kane bere por KULTURE nuk kane ajo nuk blihet,duhet ta kene ne GJENE.TURPTURPTURP…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...