Published On: 7 Janar, 2016

A e dini sa të burgusor shqiptar janë në Gjermani?

Numri i të burgosurve në regjionin bavarez, është shtuar së tepërmi, kjo ndikuar edhe nga numri i madh i refugjatëve, bën me dije media gjermane idowa.de.
Deri në 30 nëntor në burgjet e Bajernit kanë qëndruar 11.237 persona, prej të cilëve 10.486 burra. Për krahasim, në mars 2015, kjo shifër ishte 8316, përcjell Bota sot.

Sa u takon dënimve në burgun kryesor të Freistatit, rreth 46,4 përqind janë me dënime deri në një vjet, 20,1 përqind me dënime deri në dy vjet, 10 përqind me dënime deri në dhjetë vjet, ndërsa me burgim të përjetshëm janë dënuar 3,2%.

Sa u takon të burgosurve në Straubinger JVA, pas shtetasve gjermanë (66,71%) numrin më të madh të burgosurve e përbëjnë turqit me 6,16 përqind, rumunët me 3,64% dhe serbët 2,14%.

Italianët, shtetasit e Kosovës dhe Irakenët janë me 1,63%, ndërsa numri i shqiptarëve nga Shqipëria dhe afganët me 1,01 përqind.

Bashkë, shqiptarë nga Kosova dhe Shqipëria përbëjnë 2,64 përqind të të burgosurve në Straubing. Në burgun e fundit të burgosurit vijnë nga 50 nacionalitete të ndryshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...