Published On: 28 Mars, 2016

A e dini sa litra gjak përmban njeriu?

Gjaku është një ind lidhor, i cili nëpërmjet zemrës dhe enëve të tjera të gjakut, kryen funksionet jetësore te njeriu.

E sasia e gjakut që një njeri duhet ta posedojë mesatarisht në trupin e tij, është diku afërsisht 5-6 litra, thonë shkencëtarët, shkruan GazetaBlic.

Muskuli i zemrës është ai i cili mundëson që gjaku ta kryejë punën e tij, pra, të qarkullojë nëpër enët e gjakut. /GazetaBlic/

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...