Published On: 1 Korrik, 2016

A e dini pse s’ka muze për Betejën e Kosovës???!!!

A ju ka shkuar mendja juve miq të nderuar se si është e mundur që nuk ka asnjë muze me artefakte nga e “famshmja” Betejë e Kosovës???!!!

Me i dëgjuar e lexuar historianët serb: në atë betejë u konfrontuan dhjetëra mijëra ushtarë (disa e çojnë deri mbi njëqind mijë) nga të dy palët.

Sipas tyre ishte betejë e përgjakshme!!!

Por, ama artefakte s’ka?! Pos llafeve boshe që i flasin akademikët serb (sidomos ata më racistët) asnjë artefakt nga ajo betejë s’ka.

Si është e mundur që Serbia (për interesa politike hegjemoniste) lidhur me atë betejë ka ndërmarrë projekte shume të shtrenjta si ndërtimin e përmendoreve të ndryshme; publikimin e qindra teksteve; dokumentarëve televizivë; dramave teatrale dhe televizive; serive filmike; madje edhe filmave artistike shume të kushtueshëm, ama jo muze???!!!

Nuk e ndërtuan atë muze as në kohën kur e kishin pushtetin absolut, si në kohën e Mbretërisë SKS apo në kohën e Rankoviqit ose s’fundmi të Milosheviqit.

Nëse ka pasur betejë duhet të ketë artefakte o njerëz, duhet te gjenden shpatat, helmetat, mburojat, skeletet e ushtareve apo kuajve!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...