Published On: 30 Maj, 2016

A e dini kush janë 10 futbollistët më të suksesshëm në histori të futbollit?


Një tjetër sezon futbollistik sapo u mbyll me verdikte interesante. Medalje lumturie në qafën e dhjetra futbollistëve që pas një rruge të gjatë arritën të grumbulojnë frytet e një pune të lodhshme. Gjithsesi, për shumë prej tyre nuk është hera e parë pasi në karrierën kanë arritur të fitojne gjithçka të mundshme, duke grumbulluar në muzen e tyre personal një numër të madh medaljesh. Të 10 futbollistët janë ende në aktivitet, ndërsa vetëm njëri prej tyre, ai që mban vendin e parë është surpriza më e madhe e këtij klasifikimi.

Vendin e 10 e mban kapiteni i Bayernit të Mynihut, Filip Lahm. Pep Guardiola e ka cilësuar si një ndër futbollistët më inteligjentë me të cilët ka punar, por ai është gjithashtu edhe më i suksesshmi. Mbrojtësi gjerman e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës te Bayerni i Mynihut ku ka fituar 8 tituj , 6 Kupa Gjermanie dhe një titull Champions League, pa llogaritur këtu Kupën e Botës. Ai mban shiritin e kapitenit që prej vitit 2011.

Lista e gjatë e Barcelonës nis nga vendi i 9 me Sergio Busquets. Mesfushori i palodhur i katalanasve është një prej emrave kyç të periudhës së sukseseve në dekadën e fundit. 6 tituj kampion në Spanjë, 4 Kupa, 4 superkupa Spanje, 3 Champions, 3 Superkupa Europe, 3 botërorë klubesh, 2 tituj europianë dhe një kupë bote me Spanjën.  Ndoshta do të duhet një libër voluminoz për të përshkruar karrierën e shkëlqyer të një lojtari të tillë. Jo më kot Barcelona e ka blinduar duke nënshkruar një kontratë të re 5-vjeçare.

Po në Katalonjë, Xavi ka arritur të fitojë gjithçka duke ngritur në qiell çdo trofe të mundshëm. Në 10 vitet e fundit me fanellën blaugrana, zbatuesi kryesor i filozofise tika taka u shndërrua në njeriun imazh të Barcelonës. Trofeun e parë e fitoi në vitin 1999 dhe që prej asaj periudhe nuk u ndal më. 8 kampionate, 4 Champions dhe një lumë medaljesh mes Kupave, superkupave dhe arritjeve me Spanjën që e ngriti në një nivel të pamenduar më parë.

Vendi i 7 shkon për Bastian Schweinsteiger. Mesfushori i Manchester United u transferua në Angli me një palmares të pasur dhe vendimi i marrë në vitet 200 për të qëndruar në Bavari duket se i dha të drejtë. U shpall kampion në Bundesliga 13 vjet më parë  dhe numëron 8 trofe të Masterschale. Një herë fitues i Champions League, 7 Kupa Gjermanie, një herë kampion Bote me Gjermaninë dhe si përfundim një FA Cup në Angli.

Gerard Pique rrëmben vendin e 6. Fitues fillimisht i Premier League në vitin 2008 dhe më pas një kapitull i gjatë suksesesh me Barcelonën. Në shtëpinë e tij ai gjeti dimensionin e vërtetë të një kampioni me 6 tituj, 3 Champions, 4 Kupa Mbreti dhe tre suksese me Kombëtaren e Spanjës. Nuk mungoi në asnjë minutë të Kupës së Botës 2010 dhe 6 ndeshje rresht në Euro 2012. Një mur i vërtetë.

Braziliani Maxwell është ndoshta emri më pak i kuotuar në këtë klasifikim por ai mban venndin e 5. E nisi rrugën e sukseseve me një kupë Brazili me Cruzeiron në vitin 2000 dhe më pas shumë trofe me Ajaxin, Interin, Barcelonën dhe Paris Saint Germain. 33 medalje të arta, e pabesueshme por e vërtetë, Maxwell është më i suksesshëm madje edhe se Zlatan Ibrahimovic.

Lionel Messi mund të jetë në garë për një vend në podiumin e lojtarëve më të mirë të kësaj loje, por ndërkohë ai mban vendin e katërt në klasifikimin e lojtarëve më të titulluar. Debutoi në vitin 2004 dhe në 12 vjet arriti suksese stratosferike në Spanjë dhe Europë, me pengune  vetëm që në Argjentinë nuk ka arritur të gëzojë ende popullin e tij. Muzeun e tij e komplatojnë 5 topat e artë, më shumë se askush tjetër dhe një medalje e veçantë, ajo e Lojrave Olimpike.

Nga Argjentina në Brazil. Dano Alves mban vendin e tretë edhe pse është i vetmi në listën e lojtarëve të Barcelonës që nuk ka lidhje me La Masian e famshme. Debutoi me Bahian dhe për Europën trampolinë u bë Sevilla ku fitoi dy herë Kupën UEFA dhe Kupën e Spanjës, përpara transferimit te Barcelona ku në 8 vite rezultoi një mbrojtës i pazëvendësueshëm. Në total fitoi 23 trofe me katalanasit, ndërsa me Brazilin numëron 1 Copa America dhe një Kupë Konfederatash.

Andres Iniesta është njeriu që bashkë me Xavin formoi boshtin e mesfushës së Barcelonës ku vazhdon të luajë duke fituar edhe dy trofe të tjerë në sezonin e fundit. Vendi i dytë për mesfushorin spanjoll është mëse i merituar pasi ai ndoshta është lojtari më i talentuar i skuadrës katalanase nëse këtu nuk llogarisim Lionel Messin. 8 tituj La Liga, 4 Kupa Mbreti, 4 Champions janë nektari i një karriere të çmendur ku 32-vjeçari ka arritur të konfirmohet një nga mesfushorët më mbresëlënës të dekadave të fundit. Ai ishte njeriu kyç në botërorin e fituar nga Spanja.

Ndoshta është disi ironike, por vendin e parë e mban një portier. Bëhet fjalë për brazilianin Julio Cesar, pjesë e Interit dominues të futbollit italian. Një Champions, 5 tituj në Itali, 3 Kupa, një botëror klubesh dhe disa trofe me Flamengon në Brazil. Julio Cesar vazhdon të fitojë pasi edhe tashmë në moshën 36-vjeçare, ai numëron 2 tituj në Portugali me Benfikën. Një legjendë në katërkëndësh që ka arritur të thyejë pothuajse një formavcion të plotë.

Nëse dikush mendon se këtij klasifikimi i mungon Zlatan Ibrahimovic, ka të drejtë, por gjigandi suedez numëron dy medalje më pak, aq sa Juventusit iu hoqën në vitin 2006 për skandalin Calcciopoli.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...