Published On: 23 Gusht, 2016

A e dinë Ganimete Musliu se cilat janë interesat e vendit?

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e cila kishte kundërshtuar fuqishëm themelimin e Gjykatës Speciale, ka tjetër qëndrim për demarkacionin me Malin e Zi.

 Ndonëse thekson për Gazetën Blic se do të votoj konform interesave të vendit, ajo nuk e ka qartësuar votën e saj për Demarkacionin me Malin e Zi.

“Besojë që Qeveria e Kosovës do të arrijë  të heqë të gjitha dyshimet të cilat u kthyen në njëfarë  torture  për gjithë opinionin dhe procesi të ketë qëndrueshmëri  dhe legjitimitet. Fatkeqësisht  opinioni qytetar panevojshëm është kontaminuar  sa i përket Demarkacionit me Malin e Zi. Qëndrimi im do të jetë konform interesave të vendit”, ka thënë ajo shkurt për Gazetën Blic, duke mos dashur të thotë se do të votoj për apo kundër demarkacionit.

Ndërkohë, kur kanë mbetur vetëm edhe pak ditë deri në mbajtjen e seancës së Kuvendit ku pritet të votohet demarkacioni, kryeministri i vendit, Isa Mustafa dhe presidenti, Hashim Thaçi kanë shtuar presionin publik ndaj deputetëve, duke thënë se nëse nuk do të votohet demarkacioni, atëherë Kosova do të izolohet.

Mirëpo, opozita dhe ekspertët e pavarur vazhdojnë të këmbëngulin se Kosova humb hiq më pak se 8 mijë hektarë tokë nga përcaktimi i vijës kufitare me Malin e Zi./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...