Published On: 29 Korrik, 2016

A duhet të mbyllen xhamitë e Erdoganit dhe mejtepet e Gulenit në Kosovë?

Shqiptarët e deklaruar turq në Mamushë e në Prizren i shërbyen Rankoviqit, i shërbyen Milosheviqit, po i shërbejnë Erdoganit, do t’i shërbejnë nesër Gulenit, e të gjithë antishqiptarëve, sepse janë jeniçerë që e shitën kombin.

Gani MEHMETAJ
Mejtepet shkombëtarizuese të Gulenit erdhën në Kosovë kur Turqia i ripushtoi xhamitë. Vehabistët e Arabisë Saudite i ndihmuan. Serbia fërkonte duart, sepse fatkeqësia që po u binte mbi kokë shqiptarëve, nuk e kishte imagjinuar as në skenarët më të errëta që i sajonte në laboratorët e veta. Qindra mulla (mësues) u instaluan nëpër mejtepet e porsahapura, mijëra instruktorë të islamizmit të skajshëm anadollak e vehabistë u shpërndanë nëpër territoret shqiptare më shumë se kurrë më parë. Xhamitë mbinë si kërpudhat pas shiut aty ku nuk pati kurrë xhami: skaj rrugëve magjistrale e kombëtare, afër objekteve strategjike e simboleve kombëtare.
Në fillim talleshim me shpellarët e Anadollit e beduinët e shkretëtirës, më pamjen, veshjet e primitivizmin e tyre. Pastaj reaguam kur arabët e turqit e ndihmave “humanitare” preknin në moralin e grave të veja, veçmas në Drenicë, apo i kushtëzonin fëmijët që të recitonin lutje në gjuhën arabe, nëse donin t’i shijonin hurmat. Dikur i heshtëm shantazhet e arabëve e turqve që ua bënin grave të veja, i heshtëm kur i morën vajzat tona grua të tretë apo të katërt në haremin e tyre, i heshtëm sharjet që i flisnin kundër SHBA-së, shpëtimtarit tonë. Gulenistët, erdoganistët, vehabistët e djajtë e tjerë bënin punën e tyre. Bënin garë kush do t’ua shpërlante trurin më shumë të rinjve. Ata po e përhapnin ideologjinë më të egër që ka njohur historia njerëzore. Fryma e tyre nuk ishte përhapje e fesë, ishte nxitja e luftës fetare, konfrontimi dhe përgjakja brendakombëtare. Ata tërë kohën kanë vjell vrer kundër bashkëkombësve tonë të fesë katolike, kundër heronjve kombëtarë, kundër mënyrës së qytetëruar të jetesës, ata predikonin jetën e shpellave e të shkretëtirave. Veprimtaria e tyre që në fillim doli nga xhamitë në rrugë, u përhap nëpër institucione shtetërore e publike, duke gllabëruar struktura të tëra zyrtarësh.
Fryma turke në shkollat e Gulenit e xhamitë e Erdoganit nuk është fe, por ideologji shkombëtarizuese, e kobshme për ne, sikurse ishte e kobshme ideologjia komuniste serbe që zuri rrënjë në Shqipëri e në Kosovë. Medresetë guleniste e mejtepet e xhamitë e Erdoganit në Maqedoni, Shqipëri e Kosovë, përpiqen t’i shkombëtarizojnë nxënësit shqiptarë, t’i kthejnë kundër nesh, duke i mësuar se ata janë nipa të turqve selxhuk- osmanlive e jo nipa të arbërorëve. Historinë tonë ua shtrembërojnë në mënyrë të frikshme, ashtu sikurse e shtrembëronin dikur serbët. Nëpër mejtepe guleniste e xhami erdoganiste neve na quajnë ardhacakë, kurse serbët qenkan vendës! Nxënësit nga medresetë e mejtepet dalin të gjymtë, të hutuar, janë fëmijët më fatkeq në botë, sepse nuk e dinë çka janë, kujt i përkasin, për kë duhet të luftojnë, nuk e dinë ku e kanë atdheun. Të gjithë ata që kanë shkuar në luftën e e ISS-it nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia ishin nxënës të medreseve e mejtepeve. Ata që predikojnë mos durimin fetar janë nga medresetë e mejtepet.
Pjellë e financimeve të Ankarasë janë xhamitë-kazerma, ku e himnizojnë kryetarin e shtetit të huaj, Erdoganin, kurse në jo pak raste e kanë fyer presidenten e shtetit tonë, që është e palejueshme dhe imorale. Por nga shumë hoxhallarë është luks të kërkosh moral, ata janë jeniçerë, mercenarë që bëjnë çdo gjë për para: i morën në qafë një pjesë të të rinjve, i ndërsejnë kundër shqiptarëve katolik, ortodoks, protestantë, agnostik e ateist. Të vjen ndotë kur e dëgjon hoxhën çerkez me pamje të shëmtuar duke recituar në gjuhën shqipe një poezi përgjërimi për Erdoganin, kryetarin e shtetit të huaj. Poezia ishte shkruar dikur për diktatorët Stalin e Tito, kurse hoxha e përshtati për Erdoganin, por në të kishte nxitje të frikshme të urrejtjes, sepse sipas hoxhës qafirat dhe e tërë bota po e luftonte Erdoganin. Ai nxiste luftën islamike kundër botës më në krye kryetarin e vet. Ky aziatik mi kujtonte hoxhallarët e fëmijërisë sime që e lavdëronin me servilizëm Titon e Rankoviqin.
Një hoxhë tjetër recitonte si pionieri i Titos, kinse Turqia po na mbanë më bukë! Meqë ai e ha bukën e turpit nga Turqia, i errën sytë e gënjen edhe për të tjerët. Bukën e turpit e hanin qindra hoxhallarë të cilët e lavdëronin Jugosllavinë, që “po na mbante në bukë”, thoshin ata maskarenj.
Menjëherë pas përpjekjes për grusht shtet në Turqi, Ankaraja nisi 14 hoxhallarë në Kosovë me mision të caktuar. Po pavarësia e Bashkësisë Islame të Kosovës? Tërë jetën këtë bashkësi jeniçerësh e urdhëroi Beogradi, sot e ka në dorë Anakaraja, Moska e Rijadi, asnjëherë nuk ishte e shqiptarëve, nuk është as sot, është një bërthamë antishqiptare. Hoxhallarët e paftuar erdhën të luftonin shqiptarizmin që nisi të rezistonte brenda disa xhamive, erdhën të luftojnë gulenizmin, një ideologji po aq antishqiptare.
Mbështetjen për Erdoganit në territoret shqiptare e nisen disa portale, ftuan jeniçerët të dalin në mbrojtje të Turqisë. Një portal nga Lugina e Preshevës, i fton preshevarët të dalin në mbështetje të Erdoganit, “aleatit të SHBA-ve”, sikurse gënjen ky portal, madje vazhdon gënjeshtrën “Turqia na ndihmoi para, gjatë dhe pas luftës!”, prandaj o burra, ta mbështesim Erdoganin. Por i dolën ca gra tw paburra, vogëlush e çupa puberteti. Kurrë nuk i ftoi ky portal shqiptarët të ngrihen për mbrojtjen e të drejtave kombëtare që ua shkel Serbia më të dy këmbët.
Nuk janë vetëm mejtepet e medresetë me xhamitë që kultivojnë kundërshtarë të shtetit tonë. Shqiptarët e deklaruar turq në Mamushë e në Prizren i shërbyen Rankoviqit, i shërbyen Milosheviqit, po i shërbejnë Erdoganit, do t’i shërbejnë nesër Gulenit, e të gjithë antishqiptarëve, sepse janë jeniçerë që e shitën kombin. Edhe në një lagje të Preshevës dolën 20 veta, kryesisht gra muhaxhere nga Turqia e ndonjë vajzë e manipuluar vendëse që e joshën me bursë sa për t’i filmuar agjencia turke Anadolli, e cila i ftoi në demonstrata. Dikur po këta “turq” i ftonte Agjencia serbe Tanjug ta mbështesnin Milosheviqin dhe i filmonte.
Këto grupe jeniçerësh rrënimtarë, nëse i lejojmë, nesër mund të bëhen të rrezikshëm, mund ta destabilizojnë shtetin tonë, atëherë kur t’i ftoj Turqia, sepse ky shtet është duke e provuar ndikimin në Kosovë përmes jeniçerëve. Minoritarët “turq” nuk janë më urë afrie me Turqinë, ata po bëhen grupe rrënimtare të shtetit të Kosovës. Pas disa muajsh mund të fillojnë përplasjet e mëdha Ankara-Prishtinë, kur do të shkëputemi përfundimisht nga tutela turke e t’i ngjitem trenit të BE-së. Besimtarët tru shpërlarë janë rrënimtarët tjerë të shtetit, prandaj policia e shërbimi ynë inteligjent duhet t’i kenë parasysh, sepse nesër do të dalin hoxhallarët në minare e do të thërrasin xhematin për ta rrënuar shtetin tonë: 14 hoxhë nga Turqia nuk erdhën më kot. Ata i dërgoi dikush me instruksione…

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  “turqit ” ne Priren dhe Mamushe jane torbesh dhe ardhacak nga treva e Opojes e Rahovecit te cilet per te u punsuar ose fituar ndonji post shtetror ose ndonji favor tjeter si , banese , burse per shkollim, shtesa feminore etj. se kishin problem te konvertoheshin nga “askushi ” te behen dikushi.Ka torbesh edhe ne fsh. Reti te Poshtme , fsh. Mushtisht por, keta i mbeten besnik identitetit te tyre shqiptar dhe nuke levizen si torbeshet e Prizrenit shumicen e te cileve edhe sot i gjene me mbiemra Kabash .Gash .Krasniq ,Kryezi, Qerkez, Temo, Hudut..etj.
  Ne Prizren egzistonin ( sipas historiografis dhe fakteve ) vetem dy familje turqish.Ajo Meserli e aedher si familje pasanikesh nga Egjipti dhe familja Jemushaga.Gjithe te tjeret qe jane te regjistruar si turq jane turqi politik , e politika atebote ishte qe sa ma shume njerez te paditur dhe te luhateshem shqiptar , te konvertohen ne turq dhe minoritete tjera, ne menyre qe te zvoglohej numri dhe perqindja ( % ) e shqiptareve.Ne kohen e mbreterise srrbo -kroato -sllovene shume shqiptar ortodoks, per arsye te fese , u konvertuan ne serb, ne grek, malazez ose maqedon…!
  Kure me 1912 Turqia Otomane u terhoq dhe shkoi atje ne Anadoll nga kishte ardhur , ajo edhe gomaret e ngarkuar me cakla i morri me vehte dhe s behej fjale per njerzit e saje turq
  Ne shqiptaret jemi falenderues per ndihmen qe populli turk dhe shteti turk i dha Kosoves deri sot por , Kosova dhe shqiptaret kishin nevoje per ndihme shme dekada me heret , qe nga viti 1912 e deri me 1999 para fushates ajrore por , per fat te keq Turqia deri atekohe s beri ndonji levizje edhe pse kishte mundesi dhe fakte sepse deri ne ate kohe ne Turqi nga dhuna dhe terori serb ishin shperngulur mbi 1.000.000 shqiptar te ciletve edhe iu ishin ndryshue mbiemrat ne menyre qe ata te duken se jane turq. Amerika PO, morri vendim dhe i qoi avionet ne qiell.Te tjerat besoje se i dini kurse sot, sot mbasi na cliroi NATO ne krye me SHBA , na dalin trimisha e lepurosha, na dalin Memisha e Qervisha dhe sa qel e mshel syte i harrojne keto momente te veshtira te popullit shqiptar dhe sa qele e mbylle syte e shesin dinjitetin kombtar per nji luge hallve…kurse Amerika po na vezhgon…po na vezhgon , dhe po cuditet…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(32) Nuk Pelqej(43)
  • Besit thotë:

   Të lumtë, një përmbledhje e shkurtë por të jep mundësinë të kuptosh një realitet sikur tëblexosh për shumë vite fakte rreth historisë sonë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(14) Nuk Pelqej(46)
  • Opojari Pellazgo Ilir thotë:

   Populli thot “Mos ja fut si kau peles” pas as iden ma te vogel per historin e Opojes dhe Opojarve.. A e din ku gjendet Opoja,dhe Opojaret (vendasit e Hagji Ymer Zgatarit/Prizrenit. Un e njof mir Mamushen dhe ne baz te mbiemrave qe ata i kan nuk kan te bëjn me Opojar, por jan kryesisht Anadrinas(Podrimqak) Kurse sa i perket Pritrenit esht ndryshe, Opojaret ne Prizren e perbejn ajken e qyteti, ku per fat te keq dhe per rrethana tipike Prizrenase,nje pjes kan rreshqitur nga Turqishtja. E cila ne Prizren mbet si gjuh qytetare e kohes Osmane, per arsye qe dihen (ishte kryeqender e Vilajetit) . Opojaret edhe ne kohen e Perandoris i gjejm si zanatlinj, mesues mejtepesh,Hogjallar e administrator te rangjeve te ndryshme (fal pergaditjes se tyre Shkollore e intelektuale. Opojari nuk kishte shum rrug per te zgjedhun (Bujqesia me rendiment te ult dhe dendsia popullsis ne krahasim me kmq. Edhe sod e kesaj dite Prizreni mbahet dhe menagjohet nga shum e shum kuadto te forta te profileve te ndryshme. Ter ket shpjegim ja u bera zotri qe ta keni nje pasqyr me reale per Opojaret, dhe arsyet pse qysh heret ishin dyndur posht ne Sheher,keshtu quhet nga Ne Opojaret Prizreni yn i dashur.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Shqipetaret duke humbur identitetin SHQIPTAR po veteposhterohen,veteskllaverohen dhe
  nuk do vonoje dita te vetevriten me njeri tjetrin.Do zhvillohet nje lufte civile e pergjakeshme.
  Me e pergjakeshmja se ka pare historia ne keto troje.
  Mlidhni mendjen o njerez naive e injorante,o njerez te ndyre e tradhetare te shqiptarizmit.
  Po qeverite perse qendrojne indiferente,per çfare jane mediat e pa dinjitet,ata duhet te
  denoten te paret kunder shperfytyrimit te shqiptarizmit. 29/07/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(43)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...