Published On: 8 Qershor, 2016

A do t’i bashkohet protestës së VV-së AAK dhe NISMA?

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovës nuk e kanë pohuar dhe as mohuar praninë në protestën e paralajmëruar nga Lëvizja Vetëvendosje.

Sekretari i partisë “Nisma për Kosovë”, Bilall Sherifi në një prononcim për Gazetën Blic në lidhje me protestën e paralajmëruar nga VV-ja, ka thënë se vazhdojnë të jenë kundër marrëveshjes, duke mos e pohuar apo mohuar pjesëmarrjen në protestën e VV-së.

 “Koalicioni Nisma-AAK, vazhdon të mbajë të njëjtin qëndrim sa i përket kësaj çështje. Vazhdojmë të jemi kundër kësaj marrëveshje të dëmshme për vendin”, ka thënë Sherifi.

Ai vlerëson se sjellja e kësaj marrëveshje në Kuvend do ta tensionojë gjendjen në vend, raporton gazetablic.com

“Ftojmë qeverinë të heqë dorë nga sjellja në kuvend e kësaj marrëveshje e cila vetëm sa do të tensionojë gjendjen në vend”, ka thënë Sherifi.

Kurse anëtari i Kryesisë së AAK-së Muharrem Nitaj, për kundërshtimin e çështjes së Demarkacionit thotë se nuk është çështje partiake, duke cilësuar se do të ishte dëm i jashtëzakonshëm sikur të të fillonte një garë se kush po i kundërshton më shumë, si dhe me çfarë mjetesh, raporton gazetablic.com

“ Çështja e kundërshtimit të dy marrëveshjeve, nuk është çështje partiake. Ky kundërshtim është më shumë se kaq, dhe kjo është dëshmuar gjatë gjithë këtyre muajve. Është krejtësisht e parëndësishme nëse protestat e radhës do t’i thërrasë AAK apo VV, apo dikush nga Shoqëria Civile. Kursi ynë i kundërshtimit dhe i protestës, nuk përcaktohet nga forma por nga përmbajtja”, ka thënë Nitaj.
Nitaj, poashtu ka shprehur keqardhje për mos pjesëmarrjen e VV-së në protestën e AAK-së dhe NISMA-së të organizuar me 14 maj të këtij viti.

“Ne na vjen keq, që VV-ja këtë e harroi për një çast dhe kur AAK i organizoi protestat e 14 Majit, ata jo vetëm që nuk morën pjesë por u munduan që edhe të bëjn agjitacion kundër tyre”, ka përfunduar Nitaj.(Gazeta Blic)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...